Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na ostatnie wydarzenie w ramach cyklu Miasto 2050. W najbliższy piątek, 20 maja o godzinie 18:00 goście: Michał Smoleń, Karol Grygoruk i Anna Pięta, spróbują odpowiedzieć na szereg pytań związanych z migracjami i wojną.  Jaki mają one związek z transformacją energetyczną i zmianami klimatu?

„Antropogeniczne zmiany klimatu i wojna w Ukrainie mają te same korzenie: paliwa kopalne i nasze uzależnienie od nich” powiedziała ukraińska naukowczyni zajmująca się badaniami nad klimatem, Switłana Krakowska. Według badań przeprowadzonych przez Greenpeace Włochy, Greenpeace Hiszpania i Greenpeace Niemcy, w 2021 r. prawie dwie trzecie wszystkich misji wojskowych UE monitorowało i zabezpieczało wydobycie i transport paliw kopalnych do Europy.

Zakręcenie przez Rosję kurka z gazem pokazało po raz kolejny, że paliwa kopalne nie tylko napędzają kryzys klimatyczny, ale też łatwo stają się bronią w ręku oprawny. Tymczasem w ciągu ostatnich dwudziestu lat Polska zapłaciła za import surowców energetycznych w sumie ponad bilion złotych i większość tych środków popłynęła właśnie do Rosji. Ale walka o nowe źródła energii to tylko część problemu. Wojna to także migracje ludności, potężne wędrówki ludów w celu poszukiwania lepszej przyszłości. 

Niektóre szacunki podają, że do 2050 roku może być nawet miliard uchodźców klimatycznych. Jak będzie wyglądać rewolucja energetyczna w kolejnych latach? Jak poradzić sobie z tak potężnymi ruchami ludności? Zbyt rzadko łączymy te wszystkie problemy, nie dostrzegając, że migracje, paliwa kopalne i wojny to jedna opowieść o gigantycznych zmianach klimatu i adaptacji do nowych czasów. 

Michał Smoleń  – kierownik programu Energia & Klimat w Fundacji Instrat, wcześniej konsultant PwC Polska oraz współpracownik Res Publiki Nowej. Zajmuje się polityką klimatyczno-energetyczną Polski oraz UE, a także kwestiami sprawiedliwej transformacji w wymiarze lokalnym i globalnym. Absolwent socjologii, filozofii i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Karol Grygoruk – fotograf dokumentalny, absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz doktorant w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie, wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie, Współtwórca agencji RATS. W projektach dokumentalnych i pracy naukowej, skupia się na tematyce społecznego wykluczenia, fotografii zaangażowanej, etyce oraz wpływie nowych mediów na kulturę wizualną. Mieszka i pracuje między Warszawą i Bliskim Wschodem.

Anna Pięta – aktywistka społeczna i klimatyczna, ekspertka ds. zrównoważenia w modzie i współautorka podcastu Muda Talks (o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej). Była odpowiedzialna za pierwszy w Polsce butik cyrkularny marki Ubrania do Oddania i pionierski w skali Europy projekt odnawiania odzieży w ramach programu 4F change X Ubrania do Oddania. Odpowiadała również za strategię zrównoważenia i łańcuch dostaw marki NAGO. Wcześniej jako współwłaścicielka marki HUSH Warsaw prowadziła wszystkie kampanie promocyjne targów i zarządzała programem eksportu polskich marek za granicę. Absolwentka Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych i Milano Fashion Institute.