Z okazji celebrowania Pride Month zapraszamy na wyjątkową debatę połączoną z koncertem i performansem:

18 czerwca, godz. 16:00

W Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40  

Queerbiografie. Czy wieszcze (wreszcie) wychodzą z szafy? 

Spotkanie z Sylwią Chwedorczuk, Tomaszem Kaliściakiem i Karoliną Dzimirą-Zarzycką

Prowadzenie: Anna Tatarska 

Czy pojawiające się na rynku wydawniczym nowe biografie polskich pisarek i pisarzy, autorów funkcjonujących od lat w kanonie lektur, mają wpływ na interpretację ich twórczości dziś? Czy inaczej odbierane są historie miłości dwóch kobiet i dwóch mężczyzn zarówno w perspektywie osób heteronormatywnych i nieheteronormatywnych? 

Do pogłębionej debaty o homostoriach i queerstoriach zaprosimy: 

Sylwię Chwedorczuk – badaczkę literatury polskiej, autorkę książki Kowalska. Ta od Dąbrowskiej (2020), za którą została nominowana do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”; edytorkę i redaktorkę; należy do zespołu opracowującego edycję naukową korespondencji Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej. 

Tomasza Kaliściaka – literaturoznawcę i historyka literatury XIX i XX wieku, zajmującego się problematyką szeroko pojętej nowoczesności, w tym także tożsamości płciowych i seksualnych. Kaliściak jest autorem monografii: “Katastrofy odmieńców” (2011) i “Płeć Pantofla. Odmieńcze męskości w polskiej prozie XIX i XX wieku” (2016); współredaktorem monografii zbiorowej “Biopolityka męskości” (2020, z Wojciechem Śmieją) oraz współredaktorem (razem z Alessandrem Amentą i Błażejem Warkockim) „Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer”. 

Karolinę Dzimirę-Zarzycką – historyczkę sztuki i polonistkę, interesującą się przede wszystkim polską kulturą i sztuką od XIX wieku do współczesności oraz historią kobiet. Od 2016 roku regularnie pisze artykuły popularnonaukowe poświęcone tej tematyce. Autorka biografii Marii Dulębianki, malarki, emancypantki, życiowej towarzyszki Marii Konopnickiej, jednej z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej. 

Moderatorka: Anna Tatarska – dziennikarka filmowa i kulturalna. Absolwentka Filmoznawstwa, Wiedzy o Kulturze, nowojorskiej szkoły filmowej NYFA oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Freelancerka, publikująca regularnie w rozmaitych mediach: od magazynów (m.in. VOGUE, PANI, Zwierciadło), przez dzienniki (Gazeta Wyborcza) po portale internetowe (Interia, Onet). Współpracuje z rozmaitymi festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi (m.in. OFF Camera, HER Docs, WATCH Docs, WFF, Kino Dzieci) jako prowadząca panele, Q&A i jurorka. Publikuje za granicą. Regularnie uczestniczy w najważniejszych światowych festiwalach, jak Sundance, Cannes, TIFF, Biennale di Venezia czy Berlinale. Bliskie są jej idee feministyczne i ekologiczne. Pracę zawodową łączy z aktywnym rodzicielstwem. 

Po rozmowie zapraszamy na:

Mala Herba x Agata Sokół – występ artystyczny 

18 czerwca, godz. 18:00 

Wieczorne wydarzenie muzyczno-performatywne przygotują Zosia Hołubowska, prowadząca swój solowy projekt jako Mala Herba, oraz tancerka i performerka, Agata Sokół. 

Tworzona przez Hołubowską muzyka to połączenie elektroniki i elementów ludowych, w tym śpiewu archaicznego. Twórczość artystki, odnosząca się do wschodnioeuropejskich demonologii i magii, łączy się równocześnie z perspektywą queerową. Postać czarownicy to dla Hołubowskiej postać wybitnie queerowa, a w swej praktyce dźwiękowej artystka poszukuje odpowiedzi na pytanie: co to znaczy queerowy, nienormatywny dźwięk?

Mala Herba i Agata Sokół premierowo zaprezentowały wspólny performans na festiwalu Soundrive w 2021 roku. Miały okazję przedstawić go również katowickiej publiczności festiwalu Ars Cameralis podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia. 

Zosia Hołubowska – jest niebinarną artystką dźwiękową i queerową aktywistką. W 2014 założyła latające laboratorium nienormatywnego dźwięku Sounds Queer?, które obecnie jako wiedeński kolektyw prowadzi warsztaty na temat muzyki elektronicznej. Zosia należy do kolektywu Oramics, który zajmuje się promowaniem kobiet, osób niebinarnych i queerowych na scenie muzyki elektronicznej. Występuje również solo jako Mala Herba, tworząc performace odnoszące się do wschodnioeuropejskich demonologii i magii. Obecnie kończy doktorat z badań artystycznych na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie zajmuje się queerową metodologią w soundarcie. Jej solowe prace pokazywane były między innymi w Guggenheim Museum Bilabo (2016), Resarch Pavillion podczas Biennale w Wenecji (2017) oraz w Mumok w Austrii (2016). 

Agata Sokół – artystka multidyscyplinarna, performerka, alternatywna fotomodelka, zgłębiająca sztukę butoh oraz shibari, instruktorka hatha jogi akademickiej. Autorka solowego performansu „Dark Eros”. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz francuskiej Ecole Supérieure d’Art des Pyrénées w Pau. W swoich działaniach podejmuje tematy pustki, obecności, tożsamości, a także nawiązuje do Erosa oraz Thanatosa. Współpracowała m.in. z Teatrem A Part, Sylwią Hanff, Krzysztofem Jerzakiem, Katarzyną Pastuszak, Atsushim Takenouchim czy Tetsuro Fukuharą. Uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part, performatywnej instalacji na wystawie „Erwin Sówka/Raspazjan” czy rytuale muzyczno-tanecznym z Mala Herba. 

Wstęp wolny

Partnerem wydarzenia jest State Street Bank Polska.