Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas letnich spacerów. Na spacery obowiązują zapisy, a liczba osób jest ograniczona!

Spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet pokazują zakład oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek i pracownic administracyjnych. Podczas wycieczek dowiadujemy się, jak praca w Stoczni wpłynęła na ich życie. Poznajemy bliżej historie: niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. 

W trakcie zwiedzania usłyszymy wiele anegdot i ciekawostek, np. o stoczniowym ogrodnictwie, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet. Dowiemy się, gdzie znajdowały się: Willa Dyrektora, Modelarnia i hala 46A z muralem „Tatusiu! Pracuj bezpiecznie”, w której na suwnicach pracowała Anna Walentynowicz. 

Spacery odbywają się w środy, piątki i niedziele. W lipcu rozpoczynają się o godz. 18.00 (środa) oraz 17.00 (piątki i niedziele). W sierpniu rozpoczynają się o godz. 18.00 (środa), 17.00 (piątek) oraz 16.00 (niedziele). 

W wybrane środy oraz soboty lipca i sierpnia odbywają się także spacery w języku ukraińskim i rosyjskim! 

W tym roku dostępne będą cztery trasy tematyczne dla osób dorosłych: 

  • Pracownice
  • Działaczki Solidarności
  • Matki Chrzestne Statków
  • Strajkowa (dotycząca Sierpnia 1980).
Gdansk . fot . Renata Dąbrowska

Zwiedzanie jest bezpłatne. Spacery są przeznaczone dla osób dorosłych – dla rodzin z dziećmi organizowane są spacery Dziewczyny na maszyny! Na spacery obowiązują zapisy, a liczba osób jest ograniczona. 

Zapisy: http://ikm.gda.pl/zapisy-stocznia

W wiadomości zwrotnej po zapisaniu się, uczestnik otrzymuje informację o miejscu jego startu. Wszyscy uczestnicy i uczestniczki są zobowiązani do przestrzegania regulaminu spacerów, który akceptują przy zapisach. Dotyczy to przede wszystkim spacerów dla dzieci z cyklu Dziewczyny na maszyny!

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org 

Więcej informacji na stronie projektu: www.metropolitanka.ikm.gda.pl/ oraz na Facebooku: www.facebook.com/metropolitanka

Powiązane projekty