Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w Gdańsku (20-25 września) i Krakowie (16-20 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży – i wiele więcej!  

Program wydarzenia i zapisy dostępne tutaj!

Języki się nam pomieszały. Miało to miejsce, jak powszechnie wiadomo, bardzo, bardzo dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, za siedmioma prorokami u stóp Wieży Babel. Ale to nie było tak, że one się wymieszały i cześć. Nie! One się ciągle mieszają, plączą, szeleszczą, skrzypią i skrzeczą! Jest też tych mieszaczy-specjalistów cała masa. Porozmawiamy sobie z nimi, jak to jest z tymi językami – i co zrobić, żeby się dogadać! Poza językiem polskim na Festiwalu usłyszycie z pewnością i ukraiński, i wietnamski, a nawet psi i koci! 

Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, na które zapraszamy zarówno rodziny z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzież, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą. Czeka nas mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. W programie znalazły się m.in. uwielbiane przez dużych i małych „Czytanki po zachodzie słońca”, koncert zespołu Czereśnie, plenerowa, dwujęzyczna wystawa na podstawie książki „Co robią uczucia?”, którą od 5 września będzie można zobaczyć w ogrodzie Pałacu Młodzieży.  

Wśród gości festiwalu spotkamy twórców nagradzanych i nominowanych do najważniejszych literackich wyróżnień w tym Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i Nagrody Literacka Podróż Hestii. Będą z nami m.in.: Justyna Suchecka, Michał Rusinek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tina Oziewicz, Ton Van Anh oraz wybitni ilustratorzy m.in. Piotr Socha, Daniel de Latour, Susie Hammer, Grażka Lange i Agata Królak. Festiwalowych gości spotkamy też na wydarzeniach towarzyszących w Bibliotece Miejskiej Słupsku i Stacji Kultura w Rumii. 

Gdańska edycja Festiwalu jest jedną z dwóch, jakie zaplanowane zostały na ten rok. Czytelnicy i czytelniczki z południa Polski zaproszone zostaną w grudniu do Krakowa, gdzie finałowi festiwalu towarzyszyć będzie po raz kolejny Gala Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego dla najlepszej książki dziecięcej roku.  

Szczegółowy program i zapisy dostępne tutaj

Organizator:  

Fundacja Burza Mózgów, Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Województwo Pomorskie 

Współorganizator: 

Nadbałtyckie Centrum Kultury