Karolina Sulej i Katarzyna Tubylewicz – autorki książek odpowiednio „Ciałaczki” i „Szwedzka sztuka kochania” porozmawiają 27 września o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej o prawie do wolności i przyjemności. To, co łączy obie książki i obie autorki to afirmacyjny stosunek do kobiecości. Obie chcą poważnej i otwartej dyskusji i uczuciach, o relacjach, o związkach w jakich chcą żyć, o modelach w jakich chcą funkcjonować. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Drotkiewicz.  

– Obie autorki piszą o osobach znanych, często opiniotwórczych, artystkach, edukatorkach, rewolucjonistkach, osobach widocznych w sferze publicznej – te namawiają do rozmów poruszających tematy, którymi wcześniej się nie dzieliły. Ale też pokazują historie osób, które nie są znane, za to świadome swoich wyborów, które mogą być dla jednych niezrozumiałe dla innych ogromnie inspirujące. Będzie to rozmowa o kobietach silnych, sprawczych, świadomych. Bohaterkach ich książek i bohaterkach ich życia. I taka też mamy nadzieję będzie sama rozmowa: odważna, mądra i wolna – mówi Agnieszka Drotkiewicz.  

Katarzyna Tubylewicz, „Szwedzka sztuka kochania. O miłości i seksie na północy”, wyd. Wielka Litera 

W Szwedzkiej sztuce kochania wysłuchacie głosów i historii ludzi znanych i opiniotwórczych, którzy opowiedzą o tym, o czym nigdy wcześniej publicznie nie mówili, oraz ludzi zupełnie nieznanych, ale fascynujących i świadomych swoich wyborów. Przeczytacie o wszelkich rodzajach związków, o monogamii i poliamorii, o tantrze, o związkach tęczowych i queerowych rodzinach, będzie o wierności i zdradzie, o związkach otwartych i skrajnej wolności seksualnej, a także o miłości po miłości. Spotkacie ludzi pięknych, mądrych i wolnych. Dowiecie się, jak ma się do rzeczywistości słynny mit o „szwedzkim grzechu”.  Katarzyna Tubylewicz uświadamia, że za rzadko toczy się w Polsce poważna i otwarta dyskusja o uczuciach, o wzajemnych relacjach, pokazuje, jak jesteśmy spętani konserwatywną narracją. Udowadnia, że miłość i erotyka to jedne z najważniejszych życiowych doświadczeń. 

(opis od wydawcy) 

Karolina Sulej „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm”, wyd. Znak 

Karolina Sulej opowiada historie niezwykłych kobiet. Artystek, edukatorek, prowokatorek i rewolucjonistek, które dzieli wiele, ale łączy jedno: determinacja w przełamywaniu tabu wokół kobiecej seksualności. Z rozmów, niekiedy trudnych i bolesnych, powstała książka, w której każda kobieta odnajdzie kawałek siebie. „Ciałaczki” to wielowymiarowa opowieść o odwadze, stawianiu granic i sile kobiet. To książka, pomaga odkryć w sobie poczucie sprawczości. I pokazuje, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych. 
(opis od wydawcy) 

O odwadze, przyjemności, stawianiu granic i sile kobiet. Spotkanie z Karoliną Sulej i Katarzyną Tubylewicz 

27 września 2022, godz. 18.00 

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 

Katarzyna Tubylewicz – pisarka, kulturoznawczymi i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS oraz reportaż „Strzały w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa, za ten przekład została nominowana do nagrody im Ryszarda Kapuścińskiego). Autorka powieści „Bardzo zimna wiosna” „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela”. Jej reporterskie książki to kultowi dziś „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”, „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” i „Samotny jak Szwed? O ludziach Północy, którzy lubią bywać sami”. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie.  

 
Karolina Sulej – pisarka, dziennikarka, reportażystka. Laureatka Nagrody im. Teresy Torańskiej i finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady. Publikuje na łamach „Vogue’a”, „Wysokich Obcasów”, „Pisma”. Autorka m. in. książki Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island, za którą była nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej oraz Historie osobiste. O ludziach i rzeczach w czasie wojny. Czasem też podcasterka – autorka podcastów „Ubrani” i „Garderobiana” oraz współautorka serialu reporterskiego „Supernowa”. Ma cztery koty i jest zwolenniczką rewolucyjnego poglądu, że kobieta jest człowiekiem. 

www.mateuszkubik.com

Agnieszka Drotkiewicz – autorka powieści, wywiadów i esejów, pisze między innymi dla „Przekroju” i „Vogue”.