Na językach! – to hasło przewodnie 9. Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (20-25 września) i Krakowie (16-20 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży, koncerty, plenerowa wystawa, warsztaty. Wydarzenia są bezpłatne, obowiązują zapisy na stronie: https://fldd.pl/gdansk-program-i-zapisy/.

Festiwal Literatury dla Dzieci to już tradycyjnie program wypełniony wydarzeniami i wrażeniami, na które zapraszamy zarówno rodziny z najmłodszym pokoleniem czytelników, młodzież, ale także nauczycieli, edukatorów, bibliotekarzy i wszystkich zainteresowanych współczesną literaturą dziecięcą.

– Na gdańską odsłonę festiwalu zaplanowaliśmy mnóstwo spotkań z pisarzami i ilustratorami. W programie znalazły się m.in. uwielbiane przez dużych i małych „Czytanki po zachodzie słońca”, spacer po Stoczni Gdańskiej szlakami pracujących tam niegdyś kobiet, koncert zespołu Czereśnie oraz plenerową, dwujęzyczną wystawę na podstawie książki „Co robią uczucia?”, którą od 5 września można zobaczyć w ogrodzie Pałacu Młodzieży – mówi Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów. 

Wśród gości festiwalu znajdują się twórcy nagradzanych i nominowanych do najważniejszych literackich wyróżnień w tym Nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego i Nagrody Literacka Podróż Hestii. Będą z nami m.in.: Justyna Suchecka, Michał Rusinek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Wolny-Hamkało, Tina Oziewicz, Ton Van Anh oraz wybitni ilustratorzy m.in. Piotr Socha, Daniel de Latour, Susie Hammer, Grażka Lange i Agata Królak. Festiwalowych gości spotkamy też na wydarzeniach towarzyszących w Bibliotece Miejskiej Słupsku i Stacji Kultura w Rumii. 

Tematem przewodnim festiwalu są języki. Dzieci poznają i usłyszą ukraiński, wietnamski, a nawet psi i koci! 

Wciąż można zapisać się na niektóre z festiwalowych wydarzeń, m.in. inaugurację z udziałem Katarzyny Stoparczyk i Michała Rusinka, rozmówki kocio-piesko-ludzkie z Grażką Lange i Moniką Hanulak, podczas których stworzą wielkoformatowe dzieła z graficznym pazurem, grach wideo z Katarzyną Wasilkowską, z Katarzyną Huzar-Czub i jej bohaterami logopedycznych rymowanek, Marcinem Przewoźniakiem, twórcą kryminalno-detektywistycznych powieści dla nastolatków, warsztaty plastyczne z Tatianą Czykałową. Do 24 września, w ogrodzie w Pałacu Młodzieży, można też oglądać plenerową wystawę polsko-ukraińską „Co robią uczucia?” na podstawie książki Tiny Oziewicz i Aleksandry Zając. Zapisy i szczegółowe informacje znajdują się na: https://fldd.pl/gdansk-program-i-zapisy/

9. Festiwal Literatury dla Dzieci, 20 – 25 września 2022 r.

Organizatorzy: Fundacja Burza Mózgów, Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej, Województwo Pomorskie

Współorganizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury