W październiku 1972 roku Antoni Pawlak zadebiutował w Radiu Gdańsk. Dlatego też 5 października o godz. 18.00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Długi Targ 39/40 do świętowania pięćdziesięciolecia pracy twórczej poety, felietonisty i publicysty, który wydał dwadzieścia trzy tomy poezji, trzy książki i trzy wybory wierszy. Był także urzędnikiem samorządowym – przez dziesięć lat pełnił funkcję rzecznika prasowego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. – Antek Pawlak jest poetą organicznym. Dla niego wiersze są jak oddechy. Bez nich by zginął – mówi, prowadząca jubileuszowe spotkanie poetka, Anna Czekanowicz. 

Antoni Pawlak urodził się 4 sierpnia 1952 w Sopocie. Debiutował w październiku 1972 w Radiu Gdańsk, a od 1978 był redaktorem niezależnego kwartalnika literackiego „Puls”. W latach 1991–1993 kierował działem kultury „Gazety Wyborczej” oraz prowadził comiesięczny dodatek „Gazeta o książkach”. W roku 2000 został współautorem scenariusza wystawy „Drogi do wolności”. W latach dwutysięcznych związał się z samorządem. W latach 2006 – 2007 doradzał prezydentowi Gdańska w sprawach kultury, a w latach 2007-2017 pracował jako rzecznik prasowy Pawła Adamowicza.

– Antek Pawlak jest poetą „osobnym”. Zarówno przed laty, kiedy debiutował, jak i teraz mówi tym samym, bez wątpienia trudnym do pomylenia z kimkolwiek innym, głosem. To głos „przeraźliwej prywatności”. I wtedy, kiedy pisze o Polsce, i wtedy, kiedy niemal szeptem mówi do ukochanej, i wtedy, kiedy jego krtań próbuje dusić śmierć.  Nawet wtedy, kiedy w jego wierszu pojawia się młodzieńcze „my” i tak oznacza ono „ja”, bo przynosi zapis najbardziej intymnego, najbardziej bolesnego, wypisanego na czole i odbitego w oczach, pojedynczego doświadczenia – opowiada Czekanowicz. 

Literacko debiutował w 1975 roku tomikiem „Czynny całą dobę” wydanym przez Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W roku 1983 został laureatem prestiżowej Nagrody Kościelskich. Wydał ponad dwadzieścia książek, między innymi; „Książeczka wojskowa”, „Każdy z was jest Wałęsą” (wspólnie z Marianem Terleckim), „Kilka słów o strachu”, „Akt personalny”, „Zapiski na paczce papierosów’, „Ale bez rozgrzeszenia”.

– Antek Pawlak jest poetą „czynnym całą dobę”, dziś tak samo, jak gdy ukazywał się jego debiutancki arkusz poetycki. Zabiera głos w wierszach, ale zabiera też w rzeczywistości – kiedyś i teraz. Nie chce, nie umie milczeć. A przecież Antek Pawlak jest mężczyzną małomównym… – dodaje prowadząca.