Aż 7671 osób uczestniczyło w 338 spacerach z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami po ośmiu gdańskich dzielnicach oraz po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet. Najpopularniejsza okazała się Oliwa, którą odwiedziły 1082 osoby. Powodzeniem cieszyła się też nowa dzielnica, która dołączyła do projektu, czyli Aniołki, po których wędrowało 1031 osób. Dziękujemy za sezon letni 2022 i do zobaczenia za rok!  

Spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek to spotkania, podczas których entuzjaści gdańskich dzielnic oprowadzają ścieżkami, jakich na próżno szukać w standardowych, turystycznych przewodnikach. Każdy z nich ma swoją unikatową trasę zwiedzania, która najbliższa jest ich osobistym zainteresowaniom: architekturze, przyrodzie, historii czy codzienności. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzali w tym roku po: kolekcji murali na Zaspie-Młyńcu, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie, Wyspie Sobieszewskiej oraz Aniołkach. Trasy Metropolitanki po Stoczni Gdańskiej przybliżały historie kobiet pracujących w stoczni, życiorysy działaczek opozycyjnych i artystek związanych z tym miejscem.  

Kolejny udany sezon spacerów za nami! Bardzo się cieszę, że grupa lokalnych znawców historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia cały czas się powiększa. Latem po raz pierwszy spacerowaliśmy po Aniołkach, ale pozostałe miejsca budziły równie duże zainteresowanie. Ogromne podziękowania dla wszystkich Lokalnych Przewodników i Przewodniczek – a jest to niemała grupa, bo już ponad 50 osób – za zaangażowanie, wspaniałe opowieści, którymi dzielili się podczas spacerów, odkrywanie nieznanych miejsc zarówno dla mieszkańców jak i przyjezdnych – podsumowuje Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.  

Podsumowanie spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz Metropolitanki 

Oliwa: 1082 osoby, 37 spacerów 

Aniołki: 1031 osób, 51 spacerów 

Dolne Miasto: 960 osób, 33 spacery 

Zaspa: 857 osób, 45 spacerów 

Biskupia Górka: 802 osoby, 32 spacery 

Nowy Port: 779 osób, 33 spacery 

Orunia: 673 osoby, 35 spacerów 

Wyspa Sobieszewska: 575 osób, 32 spacery 

Metropolitanka (spacery po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet): 912 osób, 40 spacerów 

Łącznie: 7671 osób, 338 spacerów 

Spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek oraz Metropolitanki są bezpłatne.  

Dzielnicowi partnerzy projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Fundacja Wspólnota Gdańska w Oliwie, Grupa od Wyzwolenia do Wolności w Nowym Porcie, Gdański Archipelag Kultury: Plama, Stacja Orunia, Wyspa Skarbów, Rada Dzielnicy Aniołki.  

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Trójmiasto.pl