Dziesięć tematycznych spacerów szlakiem zasłużonych gdańszczan i gdańszczanek spoczywających na cmentarzu oliwskim to nowa propozycja od Lokalnych Przewodniczek z Oliwy. Swoje subiektywne wybory przedstawiają w czwartej już części „Oliwskich impresji”, bezpłatnej publikacji opowiadającej Oliwę i jej historie. W przewodniku znajdziemy sylwetki ludzi związanych ze sztuką, nauką, szkolnictwem, morzem, Polonią, kościołem, przewodników, żołnierzy czy dawnych gdańszczan. 6 listopada o godz. 14.00 przewodniczki poprowadzą spacer promujący nowe wydawnictwo. 

Tematyczne trasy wspominające zasłużone osoby leżące na oliwskim cmentarzu przygotowało sześć Lokalnych Przewodniczek po Oliwie: Małgorzata Madeńska, Katarzyna Tarnowska, Grażyna Niemyjska, Ewa Oslislok i Teresa Polonis-Furman. 

– Oddajemy w Wasze ręce efekt naszych pierwszych subiektywnych wyborów, które są dopiero początkiem fascynujących poszukiwań. Może i dla Was staną się zachętą do spacerów, wspomnień, indywidualnego odkrywania i zachowania w pamięci ludzi, których obecność wykracza daleko poza związki z konkretnym czasem, miejscem i uwarunkowaniami historii – opowiadają we wstępie autorki. 

Czytając czwartą część Oliwskich impresji poznajemy życiorysy i osiągnięcia m.in.: Leona Batora, byłego kierownika Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, Zofii Janukowicz-Pobłockiej, śpiewaczki oratoryjno-kantatowej, sopranistki i pedagożki, Marii (Maryli) Płońskiej, działaczki opozycyjnej w okresie PRL, Waltera Taverniera, architekta i budowniczego, który zaprojektował budynek V LO w Oliwie, księdza Jerzego Kuhnbauma zwanego przez wiernych Kargulem, Jerzego Janczukowicza, płetwonurka, założyciela Klubu Płetwonurków Rekin z siedzibą w willi Rekin w Oliwie, Lucyny Falkowskiej oceanolożki, czy Janiny Paluszkiewicz i Janiny Kudryckiej, wieloletnie nauczycielki V LO w Oliwie. 

– Publikacja pomyślana jest w taki sposób, by zainteresowani czytelnicy mogli możliwie łatwo odnaleźć opisane w niej nagrobki. Podajemy numery kwater, rząd i miejsce spoczynku naszych bohaterów i bohaterek. Opisując życiorysy i osiągnięcia dawnych mieszkańców gdańska chcemy zachować ich jak najdłużej w pamięci – mówi Magda Majchrzakowska, koordynatorka Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w Oliwie. 

Bezpłatny przewodnik można pobrać ze strony sklepu Instytutu Kultury Miejskiej: https://sklepikm.pl w dziale „cyfrowe”. Egzemplarze fizyczne można odbierać m.in. w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40 oraz Oliwskim Ratuszu Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Publikacja została wydana w partnerstwie z Fundacją Wspólnota Gdańska. 

Spacer Lokalnych Przewodniczek po cmentarzu Oliwskim odbędzie się 6 listopada o godz. 14.00. 

– Zapraszamy serdecznie na spacer po Cmentarzu Oliwskim, który jest jak księga gęsto zapisana pojedynczymi biografiami niezwykłych ludzi. Opowiemy o niektórych z nich, o ludziach związanych z kulturą, sztuką, nauką, historią, ludziach, których obecność wykracza daleko poza związki z konkretnym czasem – zapowiada Magda Majchrzakowska. 

Liczba miejsc ograniczona. W spacerze może uczestniczyć 25 osób.  Zgłoszenia: m.majchrzakowska@wspolnotagdanska.pl, tel. 601057574. Miejsce startu zostanie podane zapisanym osobom. Każdy z uczestników otrzyma drukowany egzemplarz przewodnika „Oliwskie impresje cz. 4. Cmentarz Oliwski”.