Po dwóch edycjach online Kino w Trampkach powraca nad Bałtyk! Wraca nie tylko z nowymi filmami, ale i z wiarą, że w trudnych czasach kino niesie ze sobą szczególną moc. W programie, oprócz pokazów najlepszych produkcji dziecięcych i młodzieżowych, warsztaty i spotkania po projekcjach. Filmy dobrze oglądać́ w trampkach, ale najlepiej wspólnie! Festiwal odbędzie się w dniach 2-7 grudnia w różnych lokalizacjach w Gdańsku. Instytut Kultury Miejskiej jest partnerem Kina w Trampkach. Szczegółowy program i rezerwacja miejsc dostępna na: https://www.kinowtrampkach.pl 

 
Pokazywane w ramach festiwalu Kino w Trampkach filmy to świeże, współczesne obrazy, gdzie młodzi zapoznają się z historiami ich rówieśników z różnych stron świata. To inspirujące spotkania z twórcami, ciekawe dyskusje filmowe i kreatywne warsztaty. – Wiemy, że filmy kształtują naszą wizję świata i sposób postrzegania innych kultur. Zanim dzieci nauczą się mówić i czytać, uczą się patrzeć. Chcemy, by patrzyły mądrze na świat. Chcemy, by repertuar oraz dodatkowe aktywności zwiększały u uczestników wrażliwość, otwierały na różnorodność kulturową, wpływały na ciekawość, otwartość i życzliwość wobec innych – mówi Agnieszka Drzewiecka-Protić.  

 
Ważnym elementem programowym jest zaangażowanie dzieci w tworzenie festiwalu poprzez udział m.in. w wolontariacie czy dziecięce jury. Bycie jurorem to okazja, by głośno wypowiedzieć swoje zdanie na temat współczesnego filmu dla młodego widza oraz wpłynąć na kształt kina. Poszukiwane są dzieci i młodzież w wieku 8-19 lat, które w trakcie trwania festiwalu będą dyspozycyjne popołudniami oraz w weekendy, by wziąć udział w stacjonarnych pokazach oraz wydarzeniach specjalnych! Nabór do jury: https://bit.ly/gdansk-nabor-do-jury. Nabór do wolontariatu: https://bit.ly/gdansk-nabor-wolontariat.   

W programie festiwalu znajdują się filmy, które poruszają istotne i aktualne tematy. Po doświadczeniu społecznej izolacji chcemy zaprezentować młodym kino, które pokazuje siłę relacji międzyludzkich. „Moja noc” w poetycki sposób opowiada o potrzebie drugiego człowieka, „Tęcza Molly” pozwala na poszerzenie myślenia o rodzinie, a „Wyspa zaginionych dzieci”, „Surferki” i „Stado” udowadniają, jak piękne i ważne jest siostrzeństwo.  

– Wspólne seanse czy wymiana opinii stanowią duże przeżycie dla uczestników, zapewniając równocześnie świetną rozrywkę. Żadne słowa nie oddadzą jednak energii i pomysłowości, którą nasze dzieciaki wkładają w przygotowanie festiwalu. Tego nie można opisać, to trzeba zobaczyć – dodaje Drzewiecka-Protić.  

Program festiwalu: https://bit.ly/gdansk-harmonogram 

 
Film doskonale sprawdza się̨ jako narzędzie edukacyjne w przestrzeni wychowawczej, może być pretekstem do poruszania z uczniami różnorodnych tematów. Na festiwalu wspólne oglądanie filmu zyskuje dodatkowy wymiar. Właśnie z tego powodu Kino w Trampkach proponuje skierowany do uczniów i przedszkolaków. Program dla grup: https://bit.ly/gdansk-dla-grup.  

Otwarcie Kina w Trampkach, wybrane warsztaty i pokazy 

Kino w Trampkach otworzy pokaz filmu KABAM! Z udziałem reżyserski Elisabeth Hesemans. Odbędzie się 2 grudnia o godz. 17.00 w Centrum Filmowym UG, ul. Wita Stwosza 53.  

 
Za duży na bajki – książka czy film? Jakie wyzwania może napotkać twórca adaptując tekst literacki na język filmu? Gościem spotkanie będzie reżyser Kristoffer Rus – reżyser filmu ZA DUŻY NA BAJKI. Na wydarzenie zapraszamy 3 grudnia o godz. 15.45 do Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40.  

 
YOUNG VIBES to wieczór specjalny połączony z galą, podczas której zostaną pokazane filmy, które wygrały lub zostały wyróżnione na szkolnych festiwalach filmowych organizowanych przez gdańskie i trójmiejskie licea. Spośród tych filmów, jury złożone z profesjonalistów filmowych, nagrodzi najlepszy tytuł. Gala odbędzie się 7 grudnia o godz. 18.00 w Centrum Filmowym UG przy ul. Wita Stwosza 53.  

Festiwal Kino w Trampkach finansowany jest z środków Miasta Gdańska. Partnerem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej.  

Kontakt dla mediów: Sonia Le Pape, sonia@kinowtrampkach.pl 

Miejsca pokazów, warsztatów i spotkań Kina w Trampkach:  

Instytut Kultury Miejskiej, ul Długi Targ 39/40 
KinoPort, Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Strajku Dokerów 5  

Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy, ul. Wita Stwosza 53