Czy myśleliście o poszerzeniu swojej domowej biblioteczki o kilka wyjątkowych tytułów? Obdarowaniu bliskiej osoby książkowym prezentem z okazji zbliżających się świątecznych okazji? Od dziś do poniedziałku włączamy się w małe promocyjne szaleństwo z okazji Black Friday! Promocja dla kochających miasto jest okazją do sięgnięcia po tytuły, które trudno znaleźć w sieciowych księgarniach. Zapraszamy na sklepikm.pl

Na hasło miastokocham wszystkie nasze autorskie wydawnictwa o Mieście Gdańsk taniej o 20%!

Zapraszamy na zakupy na: https://sklepikm.pl/pl/c/miastokocham/51

Co znajduje się na naszych sklepowych półkach?

Droga Królewska, Anna Ryś, Bartłomiej Siek, Agnieszka Witczak, 2018 

Droga Królewska to wizytówka Gdańska. Po zniszczeniach II wojny światowej została odbudowana w formie nawiązującej do okresu świetności miasta w XVII wieku. Jak przekonują autorzy, ulice Długa i Długi Targ to nie tylko architektura, ale też zapis przekonań i filozofii dawnych gdańszczan, którzy budowali tu swoje siedziby. Zwracając uwagę na elementy wystroju fasad czy postaci historyczne i mitologiczne przedstawione w formie posągów, portretów czy popiersi, możemy odkryć świat wartości, które miały zapewnić pomyślność Gdańskowi i jego mieszkańcom. Wartości, które nie zestarzały się do dziś, choć mogą już nie być takie oczywiste. 

Gdańskie rozmówki niemiecko-polskie z XVII w., Nicolaus Volckmar, Edmund Kizik, Maria Apoleika, 2018 

Prawdziwa gratka dla miłośników historii i naszego miasta – dzięki książeczce „Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania” możemy poczuć klimat hanzeatyckiego, kupieckiego Gdańska. I to w znakomitej oprawie – za ilustracje odpowiada Maria Apoleika, autorka „Psich Sucharków”, a nad całością czuwał historyk prof. Edmund Kizik.  

– W roku 1612 w Gdańsku wydano rozmówki łacińsko-niemiecko-polskie Nicolausa Volckmara. Są to rozmowy, jakie ówcześni mieszczanie zwykli odbywać na rynku, w drodze do kościoła, szykując się, a potem bawiąc na weselu, odwiedzając łaźnię miejską lub krawca, borykając się z chorobami, spędzając czas na grach i zabawach towarzyskich czy spotykając się przy rodzinnym obiedzie. Śmieją się, plotkują, stroją i oburzają, kłócą, denerwują, chorują i martwią. Ludzie jak my – tylko w XVII wieku – mówi Karina Rojek z Instytutu Kultury Miejskiej. 

Zagłębiając się w publikację można poczuć klimat hanzeatyckiego, kupieckiego Gdańska. Ten swojego rodzaju podręcznik staje się ciekawym i przystępnym źródłem wiedzy o mieście, ludności, panujących zwyczajach i językach, którymi się posługiwano. 

Gdańsk. Biografia miasta, Peter Oliver Loew, 2013 

Gdańsk to miasto wyjątkowe. Miasto – symbol, miasto – państwo, miasto wielu narodów. Różni ludzie, różne władze i koniunktury przyszły, przeszły i minęły, natomiast jego kolory zostały. Mam nadzieję, że wiedza o przeszłości Gdańska ożywia debatę o jego wizjach i przyszłości – mówi Loew. W swojej książce pisze o ponadtysiącletnich dziejach miasta – o wielkiej polityce i życiu codziennym, o sprawach gospodarczych i kulturze. 

Promocją objęte są także: 

Gdańskie Tożsamości. Eseje o mieście, red. Basil Kerski, 2014 

Gdańsk. Przewodnik Literacki, Peter Oliver Loew, 2013 

Łączy nas Gdańsk. Gdańsk wielu kultur, praca zbiorowa, 2020 

Gdańsk: kolekcja miejska – miniatury z papieru do składania