Miastoprojekcje – pokazy filmowe i dyskusje o mieście i jego różnorodnych, nie tylko architektonicznych czy urbanistycznych aspektach, wracają do Instytutu Kultury Miejskiej. Podczas najbliższych spotkań uczestnikom i uczestniczkom towarzyszyć będą dźwięki miasta, podążą ścieżkami miejskich psów, a także postarają się zrozumieć sztuczną inteligencję, która zamieszkała w domach i miastach. Najbliższe projekcje odbędą się 7 grudnia („Cały ten dźwięk”, gość: Antoni Michnik, prowadzenie: Filip Szałasek) i 14 grudnia („Stambuł bez smyczy”, gość: prof. Maciej Trojan, prowadzenie: Krystyna Weiher-Sitkiewicz). Wstęp wolny.  

 
Co słyszysz codziennie? Wiesz jak dźwięk i hałas wpływa na Ciebie i Twoje otoczenie? 7 grudnia IKM zaprasza na film, który nie tylko opowiada o dźwięku, ale inspiruje do podjęcia zmian na lepsze w życiu codziennym, również na większą – miejską skalę. Po pokazie filmu „Cały ten dźwięk”, z gościem, ekspertem i pasjonatem dźwięku – Antonim Michnikiem, porozmawia Filip Szałasek.  
 
Nieważne, czy kochasz psy, czy koty… Zwierzęta domowe w miastach na całym świecie to nasza codzienność. 14 grudnia, w ramach Miastoprojekcji będzie można obejrzeć poruszający film dokumentalny opowiadany z perspektywy wyjątkowych mieszkańców Stambułu – psów mieszkających na ulicach miasta. Film o symbiozie gatunków, ale i pełnym sprzeczności świecie ludzi widzianym oczami czworonogów. Spotkanie z prof. Maciejem Trojanem poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.  

Miastoprojekcje 7 grudnia, godz. 18.00, „Cały ten dźwięk” („Oh, it Hertz”), reż. Gunnar Hall Jensen, Norwegia, 2020, 88 minut 

Każdy muzyk odbiera dźwięki w pogłębiony sposób, ale wokalistka, performerka i kompozytorka Laurie Amat traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Odkryła, że to naziści ustawili powszechnie obowiązujący dziś poziom strojenia na 440 Hz. Ponoć przy takiej częstotliwości odbiorcy odczuwają niepokój, robią się agresywni i łatwiej nimi manipulować. W filmie Gunnara Halla Jensena („Gunnar szuka Boga”) poznajemy też perkusistkę, która pomimo utraty słuchu gra na ukochanym instrumencie. Odwiedzamy naukowca rozpisującego dźwięki na matematyczne wzory – według niego muzyka to przede wszystkim nauka, a nie sztuka. Przekraczamy próg szpitala, gdzie projektantka dźwięku zwraca uwagę na to, jak istotne jest dbanie o higienę słuchową pacjentów. Niestety jej zalecenia są nagminnie ignorowane. „Cały ten dźwięk” otwiera nam oczy (a może raczej uszy) na tę jakże istotną sferę naszego życia. Czy po jego obejrzeniu będziemy bardziej czujni? Film jest niezwykle dopracowany zarówno pod względem dźwiękowym, jak i wizualnym, a bohaterowie i ich zadziwiające historie odsłaniają nowy, fascynujący świat, który znajduje się tuż obok nas. 

Po spotkaniu odbędzie się rozmowa z Antonim Michnikiem, poprowadzi ją Filip Szałasek.  

Antoni Michnik, doktorant w Instytucie Sztuki PAN, absolwent Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, historyk kultury, performer, kurator. Członek założyciel researchersko-performatywnej Grupy ETC. Od jesieni 2013 w redakcji magazynu „Glissando”. Współredaktor książek „Fluxus w trzech aktach. Narracje – estetyki – geografie Grupy ETC” (Wyd. Krytyki Politycznej, 2014) oraz „Poza Rejestrem. Rozmowy o muzyce i prawie autorskim” (Fundacja Nowoczesna Polska, 2015). 

Filip Szałasek – literaturoznawca, krytyk muzyczny i dźwiękowy. Autor książek „Jak pisać o muzyce” (2015) i „Nagrania terenowe” (2018).  Jeden z czołowych aktywistów dźwiękowych w Polsce wg raportu Central European Network for Sonic Ecologies (CENSE Almanac 2021). 

Wydarzenie facebookowe: https://fb.me/e/23o6qCowT

Miastoprojekcje, 14 grudnia, godz. 18.00, „Stambuł bez smyczy” („Stray”), reż. Elizabeth Lo, 2020, USA, 70 min.  

Kto nie lubi historii opowiadanych z punktu widzenia czworonogów? Tym razem bezdomne psy oprowadzają nas po Stambule – gigantycznej metropolii, w której żyje ich bardzo wiele a przetrwanie każdego dnia wymaga walki. Choć trzeba przyznać, że ludzcy mieszkańcy stolicy Turcji są raczej sympatycznie nastawieni do bezpańskich zwierzaków. Poznajemy trzech bohaterów. Zaciekle broniący swojej niezależności Zeytin oprowadza nas po mieście nocą, opiekuńczy Nazar łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi, zaś szczeniaczek Kartal znajduje schronienie w ramionach bezdomnego nastolatka wdychającego klej. Poruszający i świetnie zrealizowany film Elizabeth Lo otrzymał Nagrodę dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Międzynarodowego podczas ostatniej edycji festiwalu Hot Docs w Toronto. Film otrzymał I Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia na 18. Millennium Docs Against Gravity. 

Po filmie odbędzie się rozmowa z prof. Maciejem Trojanem, którą poprowadzi Krystyna Weiher-Sitkiewicz.  

prof. Maciej Trojan – pierwszy w Polsce psycholog, który prowadzący badania z etologii poznawczej z udziałem psów. Od 1993 roku jest związany z Zakładem Psychologii Zwierząt, Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo jako student, potem jako doktorant (1996), a od roku 2000 do chwili obecnej jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Podtrzymując tradycję Zakładu o ponad 40-letniej historii prowadzi badania w zakresie psychologii porównawczej. Prowadzi prace zarówno laboratoryjne jak i terenowe. Jest autorem ponad trzydziestu publikacji o zasięgu krajowym i zagranicznym. Prowadzi eksperymenty z udziałem zwierząt laboratoryjnych, psów, kotów, zwierząt w naturalnym środowisku a także naczelnych w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie.  

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury i specjalistka od public relations, z wykształcenia polonistka i filmoznawczyni, sekretarz redakcji rocznika „Przezrocze”, doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Stale współpracuje z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Akademickim Centrum Kultury Alternator, Europejskim Centrum Solidarności, Centrum Kultury w Gdyni i Against Gravity.