Od listopada, dzięki dofinansowaniu z programu Edukacja do kultury. Gdańsk, nauczyciele i nauczycielki brali udział w warsztatach i spotkaniach mających na celu stworzenie zbioru pomysłów, scenariuszy lekcji i działań przybliżających kobiet zaangażowanych w społeczne, polityczne czy kulturalne życie dawnego Gdańska? Zobaczcie, jak wyglądały warsztaty z Agnieszką Jankowiak-Maik (Babką od histy) i spacer z Anną Zielińską-Fedoruk.  

fot. Bartosz Bańka

W czasie warsztatu Agnieszki Jankowiak Maik uczestnicy i uczestniczki rozmawiali o barierach i wyzwaniach szkolnej edukacji herstorycznej oraz tworzyli strategię skutecznego włączania historii kobiet do szkolnej narracji. Zastanawiali się nad (nie)obecnością kobiet w podstawach programowych, podręcznikach i materiałach dydaktycznych. Ze spotkania wyszli bogatsi o przydatne teksty źródłowe, gry edukacyjne, aplikacje oraz bibliografię pomocne w budowaniu warsztatu pracy na różnych poziomach edukacyjnych. Poznali konkretne ćwiczenia, zadania i projekty, które mogą teraz wykorzystać na swoich lekcjach po to, by narracja historyczna stała się równościowa, sprawiedliwa i… zwyczajnie ciekawsza!  

fot. Bartosz Bańka

Podczas spaceru po Starym i Głównym Mieście z Anną Zielińską Fedoruk nauczyciele i nauczycielki w terenie poznali lokalne herstorie i ich możliwości wykorzystanie na lekcji, tak by wpleść życiorysy kobiet w tematy związane ze zmianami historycznymi, gospodarczymi czy społecznymi.  

Warsztaty sfinansowano z środków Miasta Gdańska w ramach programu EDUKACJA DO KULTURY. GDŃSK.