Pochodząca z Mińska Alena Ivaniushenka (ur. 1991) jest grudniową rezydentką literacką w programie współorganizowanym przez Instytut Kultury Miejskiej, Staromiejski Dom Kultury w Warszawie i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Miesięczny pobyt w Gdańsku przeznacza na adaptację sztuki Wasila Szasalewicza „Symfonia Gniewu” i ułożenie na jej podstawie dramatu o naturze pragnienia wolności.
Projekt, którym Alena zajmuję się podczas rezydencji to adaptacja sztuki Wasila Szasalewicza „Symfonia Gniewu”. Szasalewicz to białoruski dramatopisarz, który tworzył na początku XX wieku, został aresztowany w latach 30. i zmarł w obozie. Temat represji stalinowskich jest wciąż trudnym i pomijanym na Białorusi tematem, a twórcy, którzy odważyli się sprzeciwić władzy pomijani w oficjalnym kanonie.
Akcja spektaklu „Symfonia gniewu” rozgrywa się w bezimiennym kraju zdominowanym przez totalitarną dyktaturę. Główny bohater, kompozytor, jest prześladowany za swobodę myślenia, otaczają go szpiedzy i powstańcy, nikomu nie może ufać. Potajemnie komponuje marsz uciśnionych, która staje się hymnem rewolucji. Autor sztuki był torturowany w lochach NKWD, gdy ten spektakl grano na głównej scenie naszej stolicy.
6 grudnia na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się spotkanie z Aleną Ivaniushenka i Anastazją Wasilewicz wokół kobiecego dramatopisarstwa na Białorusi. Uczestniczyło w nim około 40 osób, studentów, pracowników naukowych i dydaktycznych. Alena przeczytała podczas wydarzenia fragmenty swojej twórczości.
Alena Ivaniushenka, ur. 1991 r, Mińsk. Studiowała na Wydziale Dziennikarstwa Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego (2014) oraz w Szkole Młodych Pisarzy Związku Pisarzy Białoruskich i PEN-center (2017). Napisała kilkanaście dramatów, jej sztuki wystawiane były w teatrach młodzieżowych i lalkowych na Białorusi, w Gruzji, Rosji, Słowenii czy Wielkiej Brytanii. Uczestniczyła w rezydencjach dramaturgicznych w Czeskim Teatrze Narodowym i Teatrze Liepaja na Łotwie. Pracuje również z młodzieżą, z którą tworzy integracyjne projekty teatralne.
Projekt finansowany z dotacji celowej Miasta Gdańska