Na około 40 minutową podróż po 10 atrakcjach Wyspy Sobieszewskiej zapraszają Alicja Bielska, Katarzyna Górska, Waldemar Nocny, Radosław Smilgin i Agnieszka Wojkowska. Jakie miejsca odwiedzają i co polecają mieszkańcy i turyści? Co znajdziemy w dzielnicowym „TOP 10”? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza do wysłuchania podcastu, który trwa tyle, ile podróż autobusem z centrum Gdańska na Wyspę Sobieszewską. Opowieści można posłuchać na YouTube oraz Spotify IKM. Do zobaczenia na Wyspie!  

– Lokalni Przewodnicy i przewodniczki to miłośnicy historii, odkrywcy dzielnicowych ciekawostek, świetni mówcy i opowiadacze. Warsztaty z tworzenia podcastów z Agnieszką Obszańską były inspiracją do przygotowania autorskiej narracji o Wyspie Sobieszewskiej. W premierowym odcinku przekrojowo opisują najważniejsze atrakcje i wiadomości na temat dzielnicy. Podcast jest dobrym przygotowaniem do spaceru po dzielnicy. Możemy wysłuchać go w drodze na Wyspę i będąc na miejscu odwiedzić miejsca, które przedstawili Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.  

Jaki obszar zajmuje Wyspa Sobieszewska? Od kiedy tak naprawdę jest Wyspą? Jakie osady znajdują się na Wyspie i jaka jest ich charakterystyka? Ile osób przyjeżdża rocznie na Wyspę z Gdańska i z całej Polski?  

W podcaście słyszymy także wypowiedzi turystów i mieszkańców dzielnicy, którzy opowiadają o tym, dlaczego jest tak wyjątkowa i przyciąga jak magnes. Przygotowali go Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki z Wyspy Sobieszewskiej: Alicja Bielska, Katarzyna Górska, Waldemar Nocny i Radosław Smilgin razem z koordynatorką spacerów w dzielnicy Agnieszką Wojkowską z Instytutu Kultury Miejskiej z merytorycznym wsparciem Magdy Świerczyńskiej-Dolot, wieloletniej reportażystki radiowej, obecnie związanej z Fundacją Audionomia.  

Czy w Rezerwacie Mewia Łacha spotkamy tylko ptaki? Na jak długi spacer mamy się przygotować, jeśli chcemy podjąć wyzwanie i przejść Wyspę brzegiem morza od jej wschodniej do zachodniej części? Dowiadujemy się, że to na Wyspie Sobieszewskiej znajduje się największe jezioro w Gdańsku – Ptasi Raj! Wyspa ma też wyjątkowy punkt obserwacyjny – wieżę ciśnień Kazimierz o wysokości 45 metrów.  

Zachęcamy by zimową porą zanurzyć się w opowieściach Lokalnych Przewodników i Przewodniczek z Wyspy Sobieszewskiej. Nie zważając na pogodę, z ciepła czapką, szalikiem i termosem z herbatą udajmy się na spacer odkrywać piękno Wyspy, słuchając przy okazji podcastu o jej historii i specyfice.  

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki z Wyspy Sobieszewskiej planują kolejne, nieco krótsze odcinki, w których rozwiną niektóre wątki i opowieści z pierwszej, przekrojowej dźwiękowej opowieści. Niedługo możemy spodziewać się także cyklu historii o Oliwie. 

Słuchaj podcastu Lokalnych Przewodników i Przewodniczek z Wyspy Sobieszewskiej na 

YouTube: https://youtu.be/ZeMT4Lmh_9Y, 

Spotify: https://bit.ly/Podcast_WyspaSobieszewska_Spotify.