Zapraszamy do planowania aktywnego zimowego wypoczynku z kulturą! Przyrodniczo-artystyczne ferie, na których będziemy zgłębiać tajniki przyrody na różne sposoby? A może któreś z zimowych warsztatów? W naszym kalendarzu znajdziecie ciekawe propozycje dla najmłodszych i tych nieco starszych. Zajrzyjcie do naszego kalendarza: https://ikm.gda.pl/kalendarium/

Zapisy: https://ikm.gda.pl/zapisy/

Przyrodniczo – artystyczne ferie w IKM 

Całe rodziny zapraszamy zarówno do Sieni IKM na spotkania stacjonarne, jak i do lesu na VII Dworze na tematyczne leśne wyprawy, czyli wędrówki na orientację z mapą i kompasem na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. A co będziemy robić na spotkaniach? Poznawać różne techniki plastyczne, badać przyrodę i inspirować się nią, korzystać z mikroskopów i innych sprzętów, bawić się światłem i cieniem, korzystać z naturalnych materiałów, inspirować się książkami, korzystać z loose parts, chodzić do lasu, zadawać pytania i poszukiwać odpowiedzi! Poprowadzi je Małgorzaty Michalak, która w kilku słowach opowiada o sobie i o nich tak: 

Jestem pedagożką, nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, miłośniczką natury i obserwatorką leśnego życia. Stworzyłam projekt Czas Dziecka – przestrzeń odkrywania, doświadczania i tworzenia w bliskości i w zgodzie z naturą. W codziennej pracy inspiruję się filozofią Reggio Emilia. Interesuję się edukacją naturalną oraz rękodziełem. Wierzę, że bycie blisko natury uwrażliwia dzieci na przyrodę, kontaktuje je z własnymi zasobami i pozwala wyrazić się na wiele sposobów. 

Warsztaty dedykowane są dzieciom w wieku 6-10 lat, ale oczywiście młodszych i starszych zainteresowanych tą tematyką (w tym rodziców) również oczekujemy!  Udział w warsztatach i spacerach feriowych jest bezpłatny, obowiązują zapisy: https://ikm.gda.pl/zapisy/ (dostępne od 4 stycznia). 

19.01 (czwartek), Instytut Kultury Miejskiej, 13.30 – 16.30 

Warsztaty stacjonarne w IKM: Tropy i ślady zwierząt 

Czym różni się trop od śladu? Co to jest kuźnia dzięcioła? Jak rozpoznać, że jesteśmy na stołówce wiewiórki? Odpowiemy sobie na te i inne pytania oraz nauczymy się rozpoznawać podstawowe ślady i tropy leśnych zwierząt korzystając z licznych pomocy dydaktycznych. Rozpocznij swoją przygodę z czytaniem znaków przyrody!  

22.01 (niedziela ), VII Dwór, 10.00 – 12.00 

Wyprawa: Na tropie tropów! 

Praktyczne warsztaty, które mogą być kontynuacją czwartkowego spotkania, ale można w nich uczestniczyć również bez wcześniejszego przygotowania. Wędrując przez las spróbujemy odnaleźć tropy i ślady pozostawione przez zwierzęta. Spokojnego zimowego poranka można ich odnaleźć całkiem sporo, jeśli jest uważnym obserwatorem… 

Miejsce zbiórki: wejście do Doliny Samborowo (zbiórka na końcu ul. Abrahama, pod krzyżem). 

26.01 (czwartek), Instytut Kultury Miejskiej, 13.30 – 16.30 

Warsztaty stacjonarne w IKM: Malowane naturą 

Podczas warsztatów dzieci zostaną zaproszone do twórczej zabawy z wykorzystaniem różnych narzędzi uwalniających pokłady kreatywności. Będziemy badać przyrodę i inspirować się nią, bawiąc się kolorami, malując czy też tworząc różnego rodzaju instalacje, łączące materiały plastyczne z leśnymi artefaktami.  

29.01 (niedziela), VII Dwór, 10.00 – 12.00  

Wyprawa: Las z bliska!

Podczas warsztatów będziemy wędrować po lesie i poznawać przyrodę z bliska. Las będzie naszym miejscem doświadczania wielozmysłowego, placem zabaw i atelier. Bez pośpiechu i z ciekawością będziemy uważnie obserwować zimowe życie lasu. 

Miejsce zbiórki: wejście do Doliny Samborowo (zbiórka na końcu ul. Abrahama, pod krzyżem). 

Las w Mieście powraca! Tym razem zimą, na Wasze życzenie! 

Serdecznie zapraszamy całe rodziny na spacery z mapą i kompasem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, z lubianym przez Was przewodnikiem i nauczycielem Piotrem Taczałą. Tej zimy spróbujemy się zgubić, a potem odnaleźć w Dolinie Radości oraz na VII Dworze. Można z psem! 

14.01 (sobota), Spacer Las w Mieście: VII Dwór zimą!, 11.00 – 13.30

Miejsce zbiórki: krzyż przy wejściu w dolinę Samborowo, koniec ulicy Abrahama

21.01 (sobota), Spacer Las w Mieście: Dolina Radości zimą!, 11.00 – 13.30

Miejsce zbiórki: wiata koło jeziorka przy wejściu w dolinę Czystej Wody. Za Dworem Oliwskim przy ul. Bytowskiej

Udział w spacerach jest bezpłatny, obowiązują zapisy: https://ikm.gda.pl/zapisy/ (dostępne od 3 stycznia). 

A może ferie z Otwartym IKMem? 

Może zamiast odkrywania przyrody macie chęć na zdobycie umiejętności w innych dziedzinach? Zapraszamy na warsztaty w ramach programu Otwarty IKM! 

BLUE PRINTS. Cyjanotypia – warsztaty fotograficzne dla młodzieży 

16-17.01, Instytut Kultury Miejskiej, 10.00 – 14.00

Zapisy: od 2 stycznia 2023 adres e-mail: magdalenaubysz@gmail-com

Maksymalna ilość uczestników: 10 osób, zapewniamy niezbędne materiały

Cyjanotypia jest jedną z pierwszych technik fotograficznych zaliczanych do technik szlachetnych. Została wynaleziona w 1842 roku przez sir Johna Herschela. Pierwszą książkę całkowicie wydaną tą techniką wydała w 1843 roku Anna Atkins, która na światłoczułym papierze układała liście i kwiaty. W latach 90-tych XX wieku cyjanotypia używana była przez inżynierów i architektów do wykonywania kopii rysunków technicznych.

Cechą charakterystyczną tej techniki jest otrzymanie odbitek o charakterystycznym niebieskim zabarwieniu tzw. błękit pruski. Sama technika jest chemicznie prosta, łatwa i bezpieczna. Obraz powstaje poprzez stykowe naświetlenie podłoża (np. papier akwarelowy, tkanina) wcześniej pokrytego światłoczułym roztworem, na którym umieszczony jest przedmiot (np. liście, kwiaty, negatyw), które następnie wystawia się na działanie światła słonecznego lub inne źródło promieniowania UV.

Podczas warsztatów uczestniczy nabędą teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat cyjanotypii a także samodzielnie przejdą przez cały proces wykonania odbitki tą metodą. Każdy z uczestników wykona własną odbitkę, którą zabierze do domu. 

Warsztaty poprowadzą: Magdalena Ubysz i Joanna Sztybor

Warsztaty dubbingowe dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat

21.01 (sobota), Instytut Kultury Miejskiej, 10.00 – 19.00 (3 grupy po 3h)

Zapisy zamknięte

Maksymalna ilość uczestników: 20 osób, decyduje kolejność zgłoszeń

Warsztaty dubbingowe to projekt skierowany do osób zainteresowanych poznaniem podstaw unikalnego zawodu aktora głosowego. Zazwyczaj praca ta wiąże się z wielogodzinnymi nagraniami w studiu – nasze warsztaty zakładają stworzenie warunków do nagrań w przestrzeni Instytutu Kultury Miejskiej i pracę z uczestnikami nad autorskimi animacjami.
Celem warsztatów jest zapoznanie dzieci i młodzieży z elementami pracy z mikrofonem oraz podstawowymi narzędziami w pracy aktora głosowego. Realizacje dubbingowe zwykle odbywają się w Warszawie, w związku z tym dzieci i młodzież z innych regionów Polski nie mają możliwości sprawdzenia się w tej formie twórczości, która często jest ich marzeniem. Dzięki warsztatom dubbingowym będą mogły nie tylko spróbować czegoś nowego, ale być może odkryć talent, który wyznaczy ścieżkę ich zawodowej kariery. Pierwszym krokiem na tej drodze będzie nagranie razem z aktorką dubbingową (Olą Lis) oraz realizatorem dźwięku (Jackiem Wojno) próbki demo – każda osoba będzie miała szansę podłożyć głos do jednej postaci z kreskówki. Po warsztatach uczestnicy otrzymają nagranie w formie pliku mp4, który będą mogli wykorzystać w celach promocyjnych. Równolegle do nagrań odbędą się zajęcia z dykcji, impostacji głosu oraz elementarnych zadań aktorskich, mające na celu przygotowanie uczestników do pracy z mikrofonem. Poprowadzi je aktorka i reżyserka – Aga Skawińska.

Więcej o projekcie i warsztatach organizowanych w ramach Otwartego IKMu na stronie: https://otwarty.ikm.gda.pl.