O Podlasiu zdarza nam się w Polsce myśleć kolonialnie: magiczny, mityczny koniec świata. Miejsce, dokąd można pojechać, zaszyć w lesie i odłączyć telefony. Tymczasem Podlasie znalazło się w centrum międzynarodowych wydarzeń i politycznego konfliktu. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 12 stycznia o godz. 18.00 na rozmowę Stasi Budzisz z Pauliną Siegień oraz Anną Romaniuk, autorkami reportaży o Podlasiu i z Podlasia.  

Rozmowa o Podlasiu otwiera kolejny rok cyklu Non-fiction w Instytucie Kultury Miejskiej. Są to dyskusje z udziałem autorów i autorek ze świata literatury faktu i dokumentu. Każde spotkanie skupia się wokół jednego tematu, który rozkładamy na czynniki pierwsze. Sprawdzamy, co zostało za kadrem, z jakichś powodów nie zmieściło się w książce, śledzimy dalsze losy spraw lub bohaterów.  

W styczniu gościniami cyklu będą mieszkająca na Podlasiu Paulina Siegień, autorka książki „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu” (Nagroda Conrada 2023 r.), Agata Romaniuk, która wydała tom esejów „Orzeszkowo. Historie z Podlasia” oraz reporterka Stasia Budzisz. Porozmawiają nie tylko o zmianach, ale też o autentyczności Podlasia, przy okazji dekonstruując kilka mitów o tej krainie.  

Paulina Siegień – z wykształcenia etnografka, rosjoznawczyni i filolożka rosyjska. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła także filologię rosyjską na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Z zawodu dziennikarka i tłumaczka. Stale współpracuje z Krytyką Polityczną i Newsweekiem. Autorka wydanej przez Wydawnictwo Czarne książki „Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu”, za którą otrzymała Nagrodę Conrada. Mieszka na Podlasiu, któremu planuje poświęcić swoją drugą książkę.   

Anna Romaniuk – historyczka literatury, edytorka, krytyczka literacka. Autorka książki „Drobina białka. Motywy roślinne i zwierzęce w liryce Haliny Poświatowskiej”, tomu esejów „Orzeszkowo. Historie z Podlasia”. Przygotowała także do wydania tom korespondencji Tadeusza Różewicza i Henryka Voglera oraz była współedytorką zbioru korespondencji Jarosława Iwaszkiewicza „Listy do córek”. Publikowała m.in. na łamach „Nowych Książek”, „Zeszytów Literackich”, „Twórczości”, „Kwartalnika Artystycznego”, „Odry”, „Dekady Literackiej”, „Studium”, „Tygodnika Powszechnego”, „Czasu Kultury”. W grudniu 2022 roku ukazała się jej nowa książka: „Muzeum wyobraźni. Notatki o sztuce”. 

Stasia Budzisz – reporterka związana z OKO.press, Krytyką Polityczną i Przekrojem. Autorka książki reporterskiej „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”. 

Spotkanie „Dwie godziny od Warszawy” odbędzie się 12 stycznia o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40 w Gdańsku.  

Podczas wydarzenia można będzie nabyć książki autorek w atrakcyjnej cenie: „Miasto Bajka. Wiele historii Kaliningradu” Pauliny Siegień, „Orzeszkowo 14. Historie z Podlasia” Anny Romaniuk.