Radio Przeróbka to pasmo audio, które akcentuje lokalność, gromadząc i udostępniając prace dźwiękowe, które inspirowane są dzielnicą, jej historią, teraźniejszością oraz codziennością żyjących tu ludzi. Od 10 stycznia do nagrań dostępnych na Soundcloud IKM dołącza utwór skomponowany przez Krzysztofa Topolskiego, który zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym, Krzysztof Topolski specjalnie do Radia Przeróbka przygotował utwór minimalistycznej muzyki elektronicznej inspirowany pobytami na gdańskiej Przeróbce. 

– Szczególne wrażenie zrobiły na mnie olbrzymie stare hale fabryczne. Budynki oparte na stalowych konstrukcjach łączonych nitami o ścianach z czerwonej cegły. Zacząłem sobie wyobrażać jak w czasach ich świetności mogła wyglądać praca. Być może ten utwór muzyki elektronicznej, który stworzyłem mógłby być propozycją czegoś w rodzaju hymnu, hejnału dla dzielnicy lub dźwiękowego symbolu miejsca, gdyby dzielnica taki akustyczny symbol chciała posiadać – opowiada o swoich intencjach artysta. – Często hymny to wzniosłe pieśni. Hejnał wyznacza czas i jest sygnałem informacyjnym. Mój utwór jest minimalistyczny, może kojarzyć się z monotonną pracą ludzi lub maszyn. Jest raczej pozbawiony emocji, być może wprowadza w trans i zamyślenie – kontynuuje Topolski. 

Druga część tytułu utworu – processing, odwołuje się do języka programowania, który jest środowiskiem programistycznym stworzonym na potrzeby sztuki cyfrowej oraz projektowania graficznego. 

Posłuchaj Przeróbka / Processing w Radiu Przeróbka. 

Krzysztof Topolski – artysta dźwiękowy, perkusista, autor wydarzeń z dziedziny muzyki i sztuki dźwięku. Zajmuje się field recordingiem, akustyczną ekologią i krajobrazem akustycznym, tworzy instalacje dźwiękowe prowadzi warsztaty. Interesują go poszukiwania w sferze perkusji oraz live electronic, muzyka improwizowana i elektroakustyczna, komponuje przy użyciu komputera. Gra w zespole Dead Vistula oraz nagrywa i występuje solo. Ostatnio zrealizował projekt Ultrasono oparty o nagrania terenowe echolokacji nietoperzy. 

http://arszyn.bandcamp.com
https://soundcloud.com/arszyn
http://krzysztoftopolski.wordpress.com
https://www.facebook.com/krzysztof.topolski.391/

Radio Przeróbka składa się z kilku pasm – reportażu z festiwalu, oryginalnych prac dźwiękowych powstających dla Radia oraz publikacji ścieżek dźwiękowych dwóch prac audio, jakie zaprezentowane zostały podczas przeróbkowych NARRACJI. 

Do stworzenia oryginalnych prac dla Radia Przeróbka Instytut Kultury Miejskiej zaprosił artystki i artystów działających w sferze dźwiękowej i realizujących prace wykorzystujące różnorodne strategie: field recording, reportaż dźwiękowy, słuchowiska, mockumentary, sety muzyczne, czy prace site-specific. Prace audio stworzone przez Krzysztofa Topolskiego, Marcina Dymitera, Małgorzatę Żerwe, Piotra Pawlaka i Zofię Martin są udostępniane od 10 stycznia – każdego kolejnego tygodnia pojawi się nowe nagranie na  Soundcloud IKM. Prace powstają przy wsparciu ZAiKS-u.