Podczas lutowych Miastoprojekcji poznamy Floriana Yurieva – ukraińskiego Leonarda da Vinci, naukowca, innowatora, architekta i muzykologa, który zaprojektował salę koncertową w kształcie spodka, wybudowaną w centrum Kijowa. Po projekcji filmu „Nieskończoność według Floriana” (reż. Oleksiy Radynski, 2022 r.) odbędzie się rozmowa Łukasza Harata z kolektywu antyRAMA i Urban Space Lab z historyczką architektury Anną Cymer. Bezpłatny pokaz filmu odbędzie się 1 lutego o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Film w języku ukraińskim z polskimi napisami.  

„Układ słoneczny w stosunku do nieskończoności jest jak jeden podzielone przez nieskończoność. Matematyka podpowiada nam wynik – jest nim zero”. Na początku filmu słowa te wypowiada Florian Yuriev – naukowiec, innowator, architekt i muzykolog, który zaprojektował salę koncertową w kształcie spodka, wybudowaną w centrum Kijowa.  

Florian to ukraiński Leonardo da Vinci, który tworzył instrumenty smyczkowe i łączył siedem barw natury z siedmioma tonalnościami muzyki. Dzieciństwo przeżył z rodzicami w łagrach na dalekiej Północy. Do świata sztuki dostał się dzięki ugryzieniu kleszcza i chorobie, która zwolniła go z obowiązków wobec armii oraz państwa radzieckiego. Poznajemy go, gdy z grupą entuzjastów walczył o przyszłość swojego spodka, jednej z architektonicznych ikon Kijowa. Spodek ma stracić swoje założenie architektoniczne i stać się ozdobą największego centrum handlowego w stolicy Ukrainy. Florian założył, że musi dożyć 90-ciu lat, bo oprócz tej walki ma też kilka innych spraw do załatwienia na tym i… z tym światem. 

Reżyser dokumentu, Oleksiy Radynski, jest filmowcem i pisarzem mieszkającym w Kijowie. Współzałożycielem Centrum Badań nad Kulturą Wizualną w Kijowie. Jego prace pokazywano m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie, podczas DOK Leipzig (Lipsk), Docudays UA (Kijów) i Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS (Polska). Był współzałożycielem ukraińskiej edycji czasopisma „Krytyka Polityczna” oraz felietonistą portalu internetowego: krytykapolityczna.pl. 

Po spotkaniu odbędzie się rozmowa Łukasza Harata z Anną Cymer.  

Łukasz Harat – urbanista i socjolog, doktorant na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej; studiował socjologię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego; członek Zarządu kolektywu antyRAMA i Urban Space Lab, dyrektor ogólnopolskiego festiwalu A<FESTIVAL, prowadzący videocast Street Cloud oraz MIASTOCZYTANIE, zagadywacz w kolektywie ZAGADAJ. Organizator ponad 200 interdyscyplinarnych projektów z zakresu architektury i socjologi, socjourbanistyki, edukacji kulturalnej; moderator w procesach konsultacji społecznych i planowania społecznego; twórca instalacji przestrzennych i artystycznych. 

Anna Cymer – historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, zajmuje się popularyzacją wiedzy na temat architektury. Pisuje zarówno do mediów popularnych, jak branżowych, związana z portalem Culture.pl. Laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki „Architektura w Polsce 1945 – 1989”.