Małgorzata Żerwe zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni gdańskiej Przeróbki. Wehikułem, który poniesie nas przez dzielnicę dawniej i dziś jest tramwaj. Praca artystki opiera się na dźwiękowym „dialogu” dwóch pojazdów: współczesnego, kursującego na linii 8 i historycznego, z okresu międzywojennego. Posłuchaj „Tramwaju do Przeróbki” na Soundcloud IKM.  

– Pasażerami tramwaju są tubylcy, mieszkańcy Przeróbki oraz przybysze, artyści biorący udział w 13. edycji NARRACJI w listopadzie 2022 roku. Podczas podróży prowadzą dialog. Słowa wyrwane z kontekstu nabierają nowej jakości, powstaje obraz dzielnicy zbudowany ze strzępków rozmów, czasem przeciwstawnych opinii zgłaszanych sygnałami dźwiękowymi, hamowaniem, otwieraniem i zamykaniem drzwi. Tramwaj na Przeróbkę to wehikuł czasu, do którego zapraszam – opowiada Małgorzata Żerwe.  

Posłuchaj pracy „Tramwaj do Przeróbki”.  

Małgorzata Żerwe, artystka wizualna, absolwentka PWSSP w Gdańsku. Autorka reportaży i słuchowisk. Przez ponad 20 lat związana z Polskim Radiem, obecnie freelancerka. Laureatka licznych ogólnopolskich i międzynarodowych nagród za reportaże radiowe m.in. Grand Prix Marulić 2015 i Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej 2020. W 2018 roku prezentowała w Muzeum Narodowym w Gdańsku wystawę „Pocztówki z cmentarza”, która zaowocowała wydaniem książki „Życie grobowe/ Grave Life” łączącej obraz (fotografie), słowo (mikroreportaże) i dźwięk (nagrania terenowe). Mieszka i pracuje w Gdańsku i Berlinie.  

— 

Radio Przeróbka składa się z kilku pasm – reportażu z festiwalu, oryginalnych prac dźwiękowych powstających dla Radia oraz publikacji ścieżek dźwiękowych dwóch prac audio, jakie zaprezentowane zostały podczas przeróbkowych NARRACJI. 

Do stworzenia oryginalnych prac dla Radia Przeróbka Instytut Kultury Miejskiej zaprosił artystki i artystów działających w sferze dźwiękowej i realizujących prace wykorzystujące różnorodne strategie: field recording, reportaż dźwiękowy, słuchowiska, mockumentary, sety muzyczne, czy prace site-specific. Prace audio stworzone przez Krzysztofa Topolskiego, Marcina Dymitera, Małgorzatę Żerwe, Piotra Pawlaka i Zofię Martin są udostępniane od 10 stycznia – każdego kolejnego tygodnia pojawi się nowe nagranie na Soundcloud IKM. Prace powstają przy wsparciu ZAiKS-u.