Urodzony w połowie ubiegłego wieku Zygmunt Ryżek opowiada nam, za pośrednictwem Piotra Pawlaka, osobistą historię Gdańska i Przeróbki. Był świadkiem i uczestnikiem zachodzących przemian politycznych, społecznych i gospodarczych. Podczas rozmowy przemieszczamy się po dzielnicy, ale trafiamy również na plażę na Stogach, na Sączki czy Westerplatte. Posłuchaj „Wszystko to prawda, tylko trochę inaczej” na Soundcloud IKM.  

Przeróbka, Sączki, Westerplatte czy Stogi to jeden organizm, połączony historiami zamieszkujących je na przestrzeni lat kolejarzy, robotników, bursztyniarzy – gdańszczan przybyłych tu z wielu miejsc w kraju. Swoją historię Gdańska i Przeróbki opowiada nam Zygmunt Ryżek. Jego wypowiedzi na temat zmian w mieście i dzielnicy splatają się w ciąg osobistych opowieści, przemyśleń i ocen tego co było, jest i będzie.  

– Osobiste doświadczenie Zygmunta, który wraz z upływem lat mierzy się z postępującą utratą pamięci i wzroku, można na swój sposób porównać do procesów zachodzących na Przeróbce. Część historycznych budowli znika, pamięć o wydarzeniach i dawnych czasach zaciera się. W ich miejsce nieuchronnie wdziera się „nowe”. Byliśmy, jesteśmy, będziemy – mówi Piotr Pawlak.  

– Wszystko to prawda, tylko trochę inaczej – słyszymy w wypowiedzi Zygmunta Ryżka.  

Posłuchaj „Wszystko to prawda, tylko trochę inaczej” na Soundcloud IKM.  

Piotr Pawlak – muzyk, producent. Autor muzyki do spektakli teatralnych i baletowych, filmów oraz widowisk multimedialnych. Współtworzył zespoły Kury, Łoskot, Kaszebe, YeShe, Bielizna. Członek projektów Cobra – John Zorn oraz Męskie Granie Orkiestra. Producent kilkudziesięciu płyt. Prowadzi warsztaty dźwiękowe z dziećmi i osobami z niepełnosprawnościami. Jego praca dźwiękowa jest częścią Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Członek Stowarzyszenia Arbuz. 

— 

Radio Przeróbka składa się z kilku pasm – reportażu z festiwalu, oryginalnych prac dźwiękowych powstających dla Radia oraz publikacji ścieżek dźwiękowych dwóch prac audio, jakie zaprezentowane zostały podczas przeróbkowych NARRACJI. 

Do stworzenia oryginalnych prac dla Radia Przeróbka Instytut Kultury Miejskiej zaprosił artystki i artystów działających w sferze dźwiękowej i realizujących prace wykorzystujące różnorodne strategie: field recording, reportaż dźwiękowy, słuchowiska, mockumentary, sety muzyczne, czy prace site-specific. Prace audio stworzone przez Krzysztofa Topolskiego, Marcina Dymitera, Małgorzatę Żerwe, Piotra Pawlaka i Zofię Martin są udostępniane od 10 stycznia – każdego kolejnego tygodnia pojawi się nowe nagranie na  Soundcloud IKM. Prace powstają przy wsparciu ZAiKS-u.