W drugiej części podcastu o dawnych mieszkańcach Oliwy Grażyna Niemyjska i Magdalena Majchrzakowska opowiadają o lekarzach mieszkających w dzielnicy. Byli oni zaangażowaniu również w działalność społeczną i oświatową, pomoc osobom przybywającym do miasta z kaszubskich wsi. Posłuchaj o losach rodzin lekarskich z Oliwy w podcaście na YouTube i Spotify 

– W drugim odcinku Oliwskich opowieści z fotografią w tle opowiadamy o polskich lekarzach mieszkających w Oliwie od drugiej połowy XIX wieku. Są to przeważnie ludzie zapomniani, a przecież dbali nie tylko o kondycję fizyczną mieszkańców Oliwy. Sytuacja polityczna narzuciła im rolę lojalnych obywateli wobec państwa niemieckiego, ale upominali się o prawa dla Polaków. Byli jak Judymowie – szlachetni, kompetentni, empatyczni wobec najuboższych, szczęśliwie nie zatracali się w tej działalności społecznej i potrafili dbać o szczęście osobiste. To niekiedy narażało ich na krytykę współczesnych – opowiadają Grażyna Niemyjska i Magdalena Majchrzakowska, Lokalne Przewodniczki po Oliwie.   

W kolejnej opowieści o mieszkańcach Oliwy poznajemy bliżej m.in. sylwetki doktora Jan Franciszka Żaczka, który sprowadził się tu ze Sławoszyna. Przeniósł się jednak stąd do Sopotu, gdzie został zastępcą dyrektora kurortu. Zastąpił go doktor Atanazy Katke, który wraz z żoną Honoratą organizował polonijne spotkania i wydarzenia kulturalne. Natomiast ich córka Helena uczyła w Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej.  

Posłuchaj historii o oliwskich rodzinach lekarskich w podcaście na YouTube i Spotify IKM.  

Kolejne odcinki podcastu Oliwskich opowieści z fotografią w tle pojawiać się będą na YouTube i Spotify IKM w najbliższych tygodniach.  

Transkrypcja podcastu: https://bit.ly/Podcast_Oliwa_transkrypcja_cz2