Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie z dwójką filozofów – Tomaszem Stawiszyńskim i Katarzyną Kasią. Dyskutować będą o zagadnieniach radzenia sobie (społecznie i indywidualnie) z rzeczywistością, w której się znajdujemy. Wydarzenie odbędzie się 10 lutego o godz. 19.00 w IKM przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.  

Pretekstem spotkania jest wydana jesienią 2022 roku książka Tomasza Stawiszyńskiego „Reguły na czas chaosu”. Przypomina w niej, że warunkiem sensownego działania, jest rozumienie. Czerpiąc z literatury filozoficznej i tekstów kultury pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz. Ponieważ najlepsze, co możemy teraz zrobić dla świata i siebie samych, to wziąć głęboki oddech i spojrzeć na rzeczywistość świeżym okiem – z dystansem, ale też dużą dozą wrażliwości. 

Podczas rozmowy Tomasz Stawiszyński i Katarzyna Kasia spróbują odpowiedzieć na pytania o to, jak wpływa na nas bycie w długotrwałym kryzysie, czy jesteśmy w stanie radzić sobie z jego skutkami? Jak funkcjonować w stałej niepewności? I co w takich czasach dla społeczeństwa może zrobić filozof lub filozofka? 

Reguły na czas chaosu. Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim i Katarzyną Kasią 

Data: 10 lutego, godz. 19.00 

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 

Wstęp wolny. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.  

— 
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, autor m.in. bestsellerowych książek: „Potyczki z Freudem” (2013), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Ucieczka od bezradności” (2021) oraz filozoficzno-przygodowej opowieści dla dzieci „Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022). W Radiu TOK FM prowadzi m.in. „Godzinę filozofów”, „Kwadrans filozofa” oraz – wraz z Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”. Jego teksty i audycje można znaleźć na stronie www.stawiszynski.org, a rozmowy z ciekawymi gośćmi o sprawach najważniejszych w autorskim podcaście „Skądinąd”. 

Katarzyna Kasia – Filozofka, absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii UW. Stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Włoskiej i The Kościuszko Foundation, visiting scholar w Princeton University. Prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2016-2020. Autorka książki „Rzemiosło formowania. Luigiego Pareysona estetyka formatywności”, tłumaczka tekstów włoskich filozofów (Pareyson, Vattimo i in.). Stała współpracowniczka „Kultury liberalnej”, Radia Nowy Świat i Szkła kontaktowego w TVN 24. Członkini zespołu redakcyjnego „Przeglądu filozoficzno-literackiego”, często komentuje w mediach bieżące wydarzenia polityczne.