Instytut Kultury Miejskiej zaprasza 16 lutego o godz. 18.00 na kobiece spotkanie w formule kręgu poświęcone zagadnieniom troski o siebie i innych oraz dylematom osób opiekujących się. Poprowadzi je Agata Sikora, eseistka, doktorka nauk o kulturze, autorka książek „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” i „Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego”. 

W kręgu uczestniczki spotkania podzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką i wspólnie zastanowią się, jak kłusowniczo – w działaniu – budować relacje oparte nie tylko na trosce, ale i samopomocy oraz solidarności. 

– Obalmy patriarchat, oprzyjmy relacje na trosce i opiece, wiedźmy uważne życie i stosujmy rodzicielstwo bliskości…! I to wszystko w sytuacji braku stałego zatrudnienia, z wojną obok, z kryzysem humanitarnym na granicy, wśród galopującej inflacji, rosnących kosztów najmu i ogrzewania – ironizuje Agata Sikora. 

Czy współczesne dyskursy troski, teoretycznie oparte na krytyce systemu, nie stały się jego kolejnym wentylem? Krytyka systemu opartego na przemocy w praktyce oznacza konieczność przejęcia odpowiedzialności za bezprzemocowe wychowanie dzieci przez rodziców i opiekunów – przede wszystkim przez kobiety. Zamiast reformować instytucje i więzi społeczne, zajmujemy się opieką oraz indywidualną pracą na własnych emocjach. Podczas spotkania zastanowimy się, jakie konkretne przeszkody uniemożliwiają nam uruchomienie alternatywnych logik myślenia i sposobów działania. 

Krąg poprowadzi Agata Sikora, eseistka, doktorka nauk o kulturze, autorka książek „Wolność, równość, przemoc. Czego nie chcemy sobie powiedzieć” i „Szczerość. O wyłanianiu się nowoczesnego porządku komunikacyjnego”. Stała współpracowniczka Dwutygodnika, pracuje nad książką o trosce. Mieszka w Londynie. 

Udział w kręgu wymaga zgłoszenia: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/agatasikora. 

Koszt udziału: 10 zł. 

Miejsce spotkania: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.