Zofia Martin, DJ-ka i artystka multimedialna przygotowała specjalny utwór do Radia Przeróbka. „Seba” to przerobiony obraz audio Przeróbki obecny w internecie. Każdy dźwięk został już przez kogoś nagrany i opublikowany reprezentując tę dzielnicę na światowej arenie. Posłuchaj ostatniej pracy z cyklu Radio Przeróbka na Soundcloud IKM.

– Przeróbka, odcięta wodą, w inną stronę niż wszystkie centra handlowe, rzadko zaprasza i daje powody odwiedzin. Sprawdziłam, jak ta mało obecna w Gdańskich plotkach dzielnica, która podobno ma się stać “Stolicą XXI Wieku” jest widoczna dla reszty świata. Utwór „Seba” to przerobiony obraz audio Przeróbki obecny w internecie. Każdy dźwięk został już przez kogoś nagrany i opublikowany reprezentując tę dzielnicę na światowej arenie. Pozwoliłam sobie te dźwięki przemielić w piosenkę i wypluć z powrotem w świat – mówi Zofia Martin. 

Posłuchaj „Seby” w Radiu Przeróbka.

Zofia Martin (ur. 1992) – polska artystka intermedialna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, obroniła dyplom magisterski na kierunku intermedia. Artystka najczęściej tworzy instalacje, często korzystając z różnych mediów (obiekty, wideo, dźwięk). W swojej twórczości niejednokrotnie porusza problematykę empatii czy śmierci ukazaną w szerszej perspektywie: posthumanizmu czy kryzysu ekologicznego. Jako DJ-ka działa w środowisku muzycznym Trójmiasta i Londynu, należy także do kolektywu artystyczno-towarzyskiego Gnojki i Stowarzyszenia Arbuz. 

Swoje prace pokazywała na wystawach indywidualnych w Kulturhauz w Toruniu i toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia. Brała również udział w licznych wystawach zbiorowych, m.in. w Muzeum Warszawy, Muzeum Współczesnym Wrocław, Zbrojowni Sztuki w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Gdańsku, a także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz Edifício AXA w Porto.

Radio Przeróbka składa się z kilku pasm – reportażu z festiwalu, oryginalnych prac dźwiękowych powstających dla Radia oraz publikacji ścieżek dźwiękowych dwóch prac audio, jakie zaprezentowane zostały podczas przeróbkowych NARRACJI.

Do stworzenia oryginalnych prac dla Radia Przeróbka Instytut Kultury Miejskiej zaprosił artystki i artystów działających w sferze dźwiękowej i realizujących prace wykorzystujące różnorodne strategie: field recording, reportaż dźwiękowy, słuchowiska, mockumentary, sety muzyczne, czy prace site-specific. Prace audio stworzone przez Krzysztofa Topolskiego, Marcina Dymitera, Małgorzatę Żerwe, Piotra Pawlaka i Zofię Martin są udostępniane od 10 stycznia – każdego kolejnego tygodnia pojawi się nowe nagranie na Soundcloud IKM. Prace powstają przy wsparciu ZAiKS-u.