Jakie zioła można zbierać w mieście, jakie są ich właściwości, gdzie ich szukać? Podczas trzeciego sezonu spacerów zielarskich z Michałem Konkelem odwiedzimy różne miejsca, w których pod okiem specjalisty, nauczymy się zbierać spod naszych nóg, to co niepozorne, a cenne i warte wykorzystania w kuchni czy ziołolecznictwie. Tą wiedzę będzie można poszerzyć na warsztatach zielarskich z Kasią Banaś z sianko.org. Zapraszamy na bezpłatne, miejskie spotkania z ziołami!  

Michał Konkel prowadzący slowianskizelnik.pl zabierze chętne osoby raz w miesiącu na wędrówkę gdańskimi lasami i łąkami, w których odkryjemy bogactwo miejskich ziół. Warto już zanotować daty spotkań w kalendarzu.  

19 lutego (niedziela), godz. 10.00, miejsce zbiórki: PKM Jasień. 

19 marca (niedziela), godz. 10.00, miejsce zbiórki: Park Nostalgiczny (spotykamy się na tyłach parafii prawosławnej św. Mikołaja)

2 kwietnia (niedziela), godz. 10.00, miejsce zbiórki: zostanie podane później.  

21 maja (niedziela), godz. 10.00, miejsce zbiórki: zostanie podane później. 

Uzupełnieniem spacerów są stacjonarne warsztaty z Kasią Banaś z sianko.org, podczas których samodzielnie będzie można przygotować mieszanki naparów wspierające naturalne procesy w naszym ciele. W marcu uczestnicy i uczestniczki stworzą mieszankę wspierającą oczyszczanie i metabolizm organizmu po zimie, w kwietniu przyrządzą prawdziwą witaminową bombę – do jedzenia i wykorzystania jako maseczka do twarzy.  

 
Udział w spacerach i warsztatach jest bezpłatny. Zapisy obowiązują tylko na warsztaty. 

Warsztaty zielarskie z Kasią Banaś z sianko.org, 5 marca, godz. 10.00 – 13.00 

Ziołowe wsparcie na przednówku, zapisy: https://ikm.gda.pl/zapisy/.  

  
Jeszcze nasi dziadkowie i prababcie żyli zgodnie z rytmem wyznaczonym przez otaczającą przyrodę. Wczesna wiosna była dla nich najcięższym momentem w roku. Przednówek, czyli czas przed pierwszymi plonami często związany był z głodem czy niedożywieniem.  
  
Mimo, że żyjemy teraz w dostatnim XXI wieku i możemy zajadać truskawki i pomarańcze w lutym, to nasze organizmy nadal działają według zasad znanych ludziom przez tysiąclecia. W marcu nasze ciała potrzebują oczyszczenia i pozbycia się wszelkich, zimowych złogów. Jak można sobie pomóc? Na ratunek przychodzą zioła i dzikie rośliny jadalne.  
  
Na pierwszym spotkaniu z cyklu dowiesz się, jakie zioła mogą przyspieszyć Twój metabolizm. Wspólnie przygotujemy mieszankę na napar, który wesprze naturalne procesy oczyszczania Twojego ciała. Poznasz także inne, naturalne metody, by pobudzić organizm do działania po długiej i wyniszczającej zimie.  

Warsztaty zielarskie z Kasią Banaś z sianko.org., 16 kwietnia, godz. 10.00 – 13.00 

Natura budzi się do życia. Zapis zostaną ogłoszone w kwietniu i dostępne będą przez formularz na stronie IKM.  

Jest się z czego cieszyć, bo nareszcie nadszedł kwiecień – pierwszy w pełni wiosenny miesiąc w roku! Mimo tego, że pogoda w kratkę, to przyroda już buzuje od energii witalnej. Wszędzie, jak okiem sięgnąć, rozwija się życie. Ziemia zaczyna stroić się w kolorowe kwiaty: żółtą forsycję, fioletowe fiołki, różowa jasnota. Nabrzmiałe pączki na drzewach rozrywają się wypuszczając lśniące młode listki albo słodko pachnące, białe kwiatki. Jak możesz wykorzystać tą obfitość w Twojej kuchni?  
  
Wszędobylskie kolory i zapachy zachęcają do korzystania z dobrodziejstw natury. Po długiej zimie nasze kubki smakowe łakną świeżości i soczystości. Na warsztatach poznamy dzikie nowalijki i kiełki, z których przygotujemy kolorową sałatkę, prawdziwą bombę witaminową. Dowiesz się także z jakich roślin można przygotować odżywczą maseczkę do twarzy.  

—- 

Michał Konkel (slowianskizielnik.pl) – z wykształcenia biolog, archeobotanik. Z pasji przyrodnik. Z zawodu zielarz-fitoterapeuta. Członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy-Fitoterapeutów. Edukator ziołolecznictwa. Prowadzi prelekcje, warsztaty oraz zajęcia terenowe z zakresu ziołolecznictwa, roślin przydatnych w surwiwalu, czy medycyny w czasie katastrof i na wypadek wojny. Propagator „Supermarketu Natura”, czyli świadomego i rozważnego korzystania z zasobów oferowanych nam przez przyrodę.  

Kasia Banaś – moją misją jest przywracanie dzikich roślin jadalnych z powrotem do naszych kuchni, apteczek i kosmetyczek. Swoją przygodę z zielarstwem rozpoczęłam jeszcze jako mała dziewczynka u boku Babci Ani, która przekazywała mi wiedzę od swojej mamy, prababci Gieni. Czuję ogromny obowiązek, by dalej dzielić się wiedzą o bogactwie pobliskich trawników i miejskich nieużytków.  
  
Rośliny zawołały mnie w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Zatęskniłam za dziką łąką mocno pachnącą bylicą, z błękitnymi plamkami chabrów i maków oraz dumną dziewanną, gdy mieszkałam w Tajlandii. Po powrocie do Polski od razu pojechałam na kurs ziołowy do Ruty Kowalskiej. Od 2020 roku, w ramach autorskiego projektu Sianko organizuję w Trójmieście spacery ziołowe, warsztaty kulinarne i kosmetyczne z wykorzystaniem dzikich ziół.