Ochrona przeciwlotnicza w międzywojennym Gdańsku będzie tematem najbliższego wykładu z cyklu Akademia Gdańska. Jagoda Załęska-Kaczko przypomni m.in., w których szkołach, osiedlach i budynkach zbudowano schrony jeszcze przed II wojną światową. Wykład inauguruje 10. edycję popularnego cyklu, który przybliża wyjątkowe wydarzenia, miejsca, obiekty, osoby i historie, o których nie jest łatwo znaleźć informacje w książkach czy w mediach, a które zapisały się w historii Gdańska. Spotkanie odbędzie się 21 lutego o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny.

– Od kiedy i w jaki sposób szkolono gdańszczan i gdańszczanki z zakresu ochrony przeciwlotniczej? Kiedy i w której części miasta powstał pierwszy ogólnodostępny schron przeciwlotniczy? Przy których szkołach, osiedlach i budynkach publicznych, jeszcze przed II wojną światową, zbudowano schrony? Opowiem także o obchodach Gdańskiego Tygodnia Ochrony Przeciwlotniczej, wielkiej objazdowej wystawie przeciwlotniczej, inscenizowanych nalotach, „zamaskowanych” przemarszach i akcjach „odgracania” w międzywojennym Gdańsku – mówi Jagoda Załęska-Kaczko. 

Akademia Gdańska jest projektem dotyczącym historii Gdańska w szerokim jej rozumieniu. Cykl wykładów od 10 lat przybliża wyjątkowe wydarzenia, miejsca, obiekty, osoby i historie, o których nie jest łatwo znaleźć informacje w książkach czy w mediach, a które zapisały się w historii Gdańska. Przez ostatnie 9 lat odbyło się 98 prelekcji poprowadzonych przez wybitne osoby związane z gdańską nauką, kulturą, sztuką, historią. 10. edycja Akademii Gdańska realizowana jest pod hasłem cynowa rocznica. Zaproszone prelegentki i prelegenci poruszą tematykę, która dotychczas nie była szeroko omawiana lub o której wiedza znana jest nielicznym, bądź została poprzez lata zapomniana.

Jagoda Załęska-Kaczko – z wykształcenia prawniczka i historyczka sztuki. Obecnie współpracuje z jedną z trójmiejskich kancelarii. W wolnym czasie pisze doktorat na temat gdańskiej architektury i urbanistyki w dobie narodowego socjalizmu. 

Akademia Gdańska. Do schronu! Maskę włóż! Ochrona przeciwlotnicza w międzywojennym Gdańsku – wykład Jagody Załęska-Kaczko

Data: 21 lutego, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny 

Ilustracji z broszury w serii „Luftschutz ist Selbsterhaltung” (nr. 2), Gdańsk 1936 r. Ze zbiorów Biblioteki Gdańskiej PAN. Opracowanie: Jagoda Załęska-Kaczko