Najbliższe spotkanie z cyklu Non-Fiction w IKM poświęcone będzie Indiom. Krajowi, którego liczba ludności to niemal 1,5 mld osób posługujących się kilkunastoma językami i dialektami, praktykujących kilkanaście religii czy wierzeń. O indyjskim społeczeństwie i zmianach jakie się w nim dokonują porozmawiają 23 lutego o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej Paulina Wilk i Weronika Rokicka. Rozmowę poprowadzi Ana Matusevič. Wstęp wolny. 

„Indie może i są krajem setek problemów, ale również krajem miliarda rozwiązań” – powiedział Kailash Satyarthi, indyjski działacz społeczny, obrońca praw człowieka i laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku.  

Podczas spotkania porozmawiamy o kraju ciągłej przemiany, budowanym codzienną pracą i marzeniami ponad miliarda zwykłych ludzi. Przyjrzymy się transformacji indyjskiego społeczeństwa, jaka dokonała się w ostatnie 30 lat oraz poszukiwaniom indyjskiej tożsamości. 

W rozmowie wezmą udział Paulina Wilk, autorka wznowionej po 10 latach reporterskiej książki „Lalki w ogniu”, w której prowadzi nas przez dzień z życia prawie 1,5 miliarda Hindusów opowiedziany od narodzin do śmierci, od porannej kąpieli aż do zaśnięcia oraz Weronika Rokicka, wykładowczyni na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, która regularnie odwiedza Indie i Nepal, autorka książki „Indie. Kraj miliarda marzeń”. Spotkanie poprowadzi Ana Matusević, kierowniczka Działu Literackiego IKM, autorka podcastu „Atlas Świata”, w którym razem ze swoimi gośćmi i gościniami przybliża ciekawe i ważne tematy społeczne, polityczne oraz kulturalne. 

Non-Fiction w IKM. Planeta Indie. Paulina Wilk i Weronika Rokicka o indyjskim społeczeństwie

Data: 23 lutego, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wstęp wolny

Podczas spotkania można będzie nabyć książki autorek w atrakcyjnej cenie:
Indzie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej (Wyd. Szczeliny)
„Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” Pauliny Wilk

Paulina Wilk, pisarka i dziennikarka prasowa. Zajmuje się literaturą i rozwojem globalnym, specjalizuje się w problematyce Indii oraz rejonie Azji i Pacyfiku. Jest redaktorką działu kultury w kwartalniku „Przekrój”, stałą współpracowniczką działu zagranicy tygodnika „Polityka” i felietonistką miesięcznika „W Drodze”. Współtworzy centrum literackie Big Book Cafe i międzynarodowy Big Book Festival w Warszawie. Pisze dla dorosłych i dzieci. Debiutowała świetnie przyjętą książką reporterską „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii”, 
w osobistych „Znakach szczególnych” opisała doświadczenie dorastania w czasie polskiej transformacji, a w „Pojutrze. O miastach przyszłości” – obserwacje z największych zurbanizowanych terenów świata. W serii bajek o misiu Kazimierzu zmyśliła losy rezolutnego pluszowego jegomościa i grupy jego przyjaciół. 

Weronika Rokicka, wykładowczyni na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego; absolwentka indologii i politologii; doktorka nauk humanistycznych. Jako stypendystka rządu indyjskiego i programu Erasmus Mundus dwa lata studiowała w Indiach i Nepalu, gdzie regularnie wraca, by poznawać kolejne miejsca, ludzi i kultury. Od lat komentuje dla polskich mediów wydarzenia w Azji Południowej. 

Ana Matusević, kierowniczka Działu Literackiego IKM, autorka podcastu „Atlas Świata”, w którym razem ze swoimi gośćmi i gościniami przybliża ciekawe i ważne tematy społeczne, polityczne oraz kulturalne. Rozmawia o ptakach w podcaście „Ptasie Radio OTOP”, studiuje Pomoc Humanitarną na Uniwersytecie Warszawskim i czasami pisze, np. do newslettera „Osobisty Atlas Świata” i „Przeglądu Bałtyckiego”.