Punktem wyjścia trzeciej część podcastu o dawnych mieszkańcach i mieszkankach Oliwy są piękne fotografie Ilsy Macholz, które zostały utrwalone i zwielokrotnione na starych pocztówkach, dostępnych obecnie m.in. na portalu dawnaoliwa.pl. Poznajemy historię jej rodziny, a także Państwa Höcherl, którzy zainwestowali w zakup kąpieliska w Brzeźnie i budowę tam molo. Posłuchaj o losach oliwskich rodzin w podcaście na YouTube i Spotify. 

– Nasze oliwskie opowieści o przedwojennych mieszkańcach nabierają kolorów, kiedy towarzyszą im fotografie czy inne przedmioty związane z tymi ludźmi. Chociaż fotografie, listy, dokumenty są nietrwałe, a przedmioty z kolei łatwo ulegają zniszczeniu czy rozproszeniu, czasami udaje nam się odnaleźć jakiś ślad materialny, łącznik z przeszłością. Tak było z historią rodziny Macholz i spokrewnioną z nimi rodziną Höcherl, o której opowiadamy w trzecim odcinku naszego podcastu – mówią Grażyna Niemyjska i Magdalena Majchrzakowska, Lokalne Przewodniczki po Oliwie.   

W trzecim odcinku podcastu poznajemy losy rodziny Macholz, która przed osiedleniem się w Oliwie mieszkała w Kłajpedzie i Alzacji. W samej Oliwie również kilkukrotnie się przeprowadzali, by po pierwszej wojnie światowej osiąść na ul. Grottgera. Ich losy krzyżują się z Państwem Höcherl za sprawą Siegfried Macholza, który pojął za żonę Ilsę – autorkę wyjątkowych, oliwskich fotografii, które możemy podziwiać do dziś na pocztówkach.  

Posłuchaj historii o oliwskich rodzinach lekarskich w podcaście na YouTube i Spotify IKM.  

Kolejne odcinki podcastu Oliwskich opowieści z fotografią w tle pojawiać się będą na YouTube i Spotify IKM w najbliższych tygodniach.