Ferie zimowe dla młodzieży i dzieci z opiekunami już za nami. Postawiliśmy na działania plenerowe i artystyczne, sytuujące się na pograniczu przyrody i sztuki. Spotykaliśmy się w gdańskich lasach oraz siedzibie przy Długim Targu. Przeczytaj i zobacz, jak bawili się młodsi i starsi uczestnicy i uczestniczki. 

W ramach cyklu „Przyroda i sztuka – zimowe warsztaty i wyprawy” najmłodsi odbiorcy wraz z edukatorką Małgorzatą Michalak mieli okazję wejść w świat natury i nauczyć się czytać jej język w postaci tropów zwierząt, korzystać z inspiracji nią oraz z naturalnie występujących surowców. Bodźcami do pracy twórczej dzieci były obserwacje upierzenia ptaków i umaszczenia zwierząt, a zdobytą wiedzę teoretyczną z czytania ich śladów mogły wykorzystać wraz z opiekunami na spacerach po VII Dworze, korzystając ze wszystkich dostępnych nam zmysłów.  

fot. Bartosz Bańka

Oferta feriowa dla młodzieży była nastawiona na eksplorację kreatywności i ekspresji twórczej nastolatków w trakcie cyklu warsztatów tanecznych oraz filmowych.  

Cykl 4 spotkań z eksploracji i improwizacji tanecznej Ciało w ruchu prowadziła choreografka i tancerka Magda Jędra w FORUM Młodzieży Niebieskie Trampki, prowadzonej przez Fundację Fosa w przestrzeni galerii Forum Gdańsk. Z kolei warsztaty Od koncepcji po montaż. Stwórz teledysk wraz ze stałą grupą nastoletnich twórców i twórczyń prowadziła reżyserka i operatorka filmów i prac wideo Magda Mosiewicz. Efektem ich pracy jest teledysk do utworu „jak dinozaury” zespołu NANGA. W wideo wystąpiły i wystąpił: Sunita Ciurar, Antonina Gryzio, Zachariasz Gryzio, Daria Kosińska, Łucja Korszańska i Nina Parzuchowska.

 

W ramach projektu Otwarty IKM odbyły się warsztaty z cyjanotypii – spektakularnej metody zaliczającej się do fotografii tradycyjnej. Cechą charakterystyczną tej techniki jest otrzymanie odbitek, w tym wypadku dzikich roślin, o charakterystycznym niebieskim zabarwieniu. Drugie warsztaty – dubbingowe – były skierowane do osób zainteresowanych poznaniem podstaw unikalnego zawodu aktora głosowego.