W czwartym odcinku podcastu o dawnych mieszkańcach i mieszkankach Oliwy Magda Majchrzakowska i Grażyna Niemyjska przybliżają historię rodziny Fritza Wadehna, który spędził dużą część życia w Oliwie, a zajmował się chemią i farmaceutykami. W drugiej połowie życia, już po II wojnie światowej przeniósł się z Oliwy w okolice Jeleniej Góry. Posłuchaj o losach Fritza Wadehna w najnowszym odcinku „Oliwskich opowieści z fotografią w tle” na YouTube i Spotify. 

– Impulsem do dzisiejszej rozmowy jest wiadomość, jaką otrzymałam kilka dni temu z Dolnego Śląska, a dotycząca grobu dawnego mieszkańca Oliwy. Otóż grób Fritza Wadehna przedwojennego oliwiaka, który został pochowany w Cieplicach koło Jeleniej Góry, ma zostać zlikwidowany z powodu upływu ważności i braku opłaty za miejsce. A Fritz Wadehn położył wielkie zasługi w organizacji Jeleniogórskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa i pracował tam ponad 20 lat – mówią Grażyna Niemyjska i Magdalena Majchrzakowska, Lokalne Przewodniczki po Oliwie.   

Historia Wadehna rozpoczyna się w Gdańsku w 1891 roku. Tu, w rodzinie niemieckiego urzędnika geodety, a właściwie mierniczego, przychodzi na świat Fritz Wadehn. W Gdańsku Fritz spędzał dzieciństwo. Ale około 1905 roku rodzina przeniosła się do Berlina. Dopiero w 1919 roku zdał egzamin dyplomowy i pozostał na gdańskiej uczelni jako asystent w Instytucie Chemii Organicznej. I tu uzyskał tytuł doktora inżyniera. Jego kariera rozwijała się w zawrotnym tempie, bo zajmował się najnowszymi związkami chemicznymi, organopreparatami pozyskiwanymi z hormonów. W prasie można było natknąć się na sensacyjne wzmianki o jego odkryciach. 

Posłuchaj o losach Fritza Wadehna w najnowszym odcinku „Oliwskich opowieści z fotografią w tle” na YouTube i Spotify. 

Kolejne odcinki podcastu Oliwskich opowieści z fotografią w tle pojawiać się będą na YouTube i Spotify IKM w najbliższych tygodniach.