Znamy doskonały adres, pod którym w jednym miejscu znajdziecie książki o kulturze, mieście, tłumaczeniach, poezji, designie czy architekturze – www.sklepikm.pl. Polecamy szczególnie autorskie wydawnictwa, których nie znajdziecie nigdzie indziej! A wszystko bez wychodzenia z domu! Sprawdźcie co polecamy Waszej szczególnej uwadze. 

Stocznia, Michał Szlaga  

Autor rozpoczął pracę poświęconą Stoczni Gdańskiej w 1999 roku i kontynuuje ją po dziś dzień. Stoczni postrzeganej jako miejsce narodzin, rozkwitu i schyłku ruchu robotniczego „Solidarność” oraz przykład niegdyś świetnie prosperującego przemysłu okrętowego, którego resztki należy dziś zachować od zapomnienia. Na powstały przez lata projekt „Stocznia” składają się fotografie dokumentujące historię ostatnich dwóch dekad tego ikonicznego dla polskich przemian społeczno–politycznych zakładu. Część materiału zgromadzonego w trakcie tych wieloletnich działań artystyczno–dokumentacyjnych wykorzystana została w wydanej po raz pierwszy przez Fundację Karrenwall w 2013 roku autorskiej książce „Stocznia”. 

Miasta – Ogrody Jutra, Ebenezer Howard 

Idea miasta-ogrodu pozostaje ciągle jednym z najczęściej cytowanych i wykorzystywanych pomysłów i odbija się echem we współczesnych projektach miast i dzielnic. Warto sięgnąć do marzycielskiego tekstu Howarda, który zachwycił już w XIX wieku i nadal przypomina przypomina o podstawowych zasadach, które zawsze powinny towarzyszyć planowaniu: wygody i ekonomii przyjętych rozwiązań z punktu widzenia użytkowników, powszechnej dostępności dóbr natury i kultury, zachowania i budowania więzi społecznych.  

Dobrze Nastrojone Miasto, Jonathan F.P. Rose 

Jak stworzyć szczęśliwe miasto? Pewien nietypowy deweloper, a zarazem producent muzyczny, miał na to swój pomysł. Lektura obowiązkowa dla aktywistek i aktywistów ruchów miejskich, urbanistek, architektów, radnych, polityczek i polityków, dla świadomych mieszkanek i mieszkańców miast, a także dla tych, którzy chcieliby po prostu poznać wreszcie dobrego dewelopera. 

Kiedy już dowiecie się wszystkiego o planowaniu miast może zechcecie zabawić się w modelarzy i złożyć 11 charakterystycznych gdańskich obiektów? Modele wykonane są z papieru z kolorowym nadrukiem, do zestawu dołączona jest instrukcja składania. Każdą z miniatur składa się w przestrzenne obiekty, a po zakończeniu zabawy modele można rozłożyć do pierwotnej, płaskiej postaci i przechowywać w załączonej tekturowej teczce i zacząć zabawę od nowa… lub przekazać i ucieszyć kogoś innego.