Podczas marcowego pokazu Miastoprojekcji Jacek Leociak i Dorota Karaś porozmawiają o miastach, których już nie ma. Pretekstem do dyskusji jest nakręcony w przededniu II wojny światowej film „Trzy minuty zawieszone w czasie” opowiadający o losach kilkudziesięciu mieszkańców Nasielska. Obserwujemy codzienne życie niewielkiej, żydowskiej społeczności. Jak dostrzegać ślady zostawione przez tych ludzi we współczesnym nam otoczeniu? Po pokazie godzinnego dokumentu z czołowym polskim badaczem Zagłady – prof. Jackiem Leociakiem porozmawia Dorota Karaś – dziennikarka, reportażystka, biografka. Spotkanie odbędzie się 1 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.  

Niezwykłe trzy minuty amatorskiego filmu z 1938 roku stają się medytacją nad społecznością Żydów z Nasielska na kilka chwil przed Zagładą. Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Przeprowadza śledztwo nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju. Jak długo oglądamy i analizujemy te trzy minuty, tak długo historia społeczności Żydów z Nasielska może trwać. A fascynujące medium, jakim jest film, w unikalny sposób przechowuje pamięć i życie. Po raz kolejny okazuje się, że prywatne amatorskie nagrania być może są najbardziej fascynującą częścią kina. 

Miastoprojekcje: „Trzy minuty zawieszone w czasie”. Pokaz filmu i spotkanie z Jackiem Leociakiem. Prowadzenie: Dorota Karaś 

Data: 1 marca 2023 r, godz. 18.00 

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Trag 39/40 

Wstęp wolny. Nie obowiązują zapisy.  

Jacek Leociak – prof. dr hab., kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek-założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. Razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii „Zagłada” na wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pomysłodawca i współautor scenariusza wystawy czasowej „Tu Muranów” w Muzeum POLIN (czerwiec 2020 — marzec 2021).  

Dorota Karaś – dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Autorka książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” (Oficyna Gdańska, 2013) oraz biografii – „Cybulski. Podwójne salto” (Wydawnictwo Znak, 2016) i „Walentynowicz. Anna szuka raju” napisanej wspólnie z Markiem Sterlingowem (Wydawnictwo Znak, 2020). Mieszka w Gdańsku.