Piąty odcinek podcastu o dawnych mieszkańcach i mieszkankach Oliwy poświęcony jest rodzinom Grimmerów i Arnheimów. Byli sąsiadami, żyli w willach przy ul. Wita Stwosza i ul. Asnyka. W przypadkiem uratowanym od wyrzucenia na śmieci albumie znajdujemy około 200 zdjęć Oliwy i jej architektury z lat 1922-1929. Magda Majchrzakowska i Grażyna Niemyjska opowiadają tym razem o losach zamożnych oliwian. Posłuchaj najnowszego odcinka „Oliwskich opowieści z fotografią w tle” na YouTube i Spotify IKM 

– Otto Grimmer, fotograf, amator. Powiedziałabym też, dokumentalista, pasjonat. Zostawił nam nie lada prezent – niezwykły album. Przez 7 lat, od 1922 do 1929 roku zapełnił go dwustoma zdjęciami. Wydaje się, że poświęcał temu każdą wolną chwilę. Dzięki jego zdjęciom, możemy cofnąć się tak, jak powiedziałaś, do lat 20. XX wieku i zobaczyć Oliwę oczami jej mieszkańców, ówczesnych mieszkańców. Domy, ulice, wzgórza, puste przestrzenie. Możemy także na własne oczy zobaczyć, jak wyglądali i mieszkali oliwianie, oglądać ich codzienność – mówi Magdalena Majchrzakowska.  

Posłuchaj o losach Otto Grimmera i Kurta Arnheina w najnowszym odcinku „Oliwskich opowieści z fotografią w tle” na YouTube i Spotify IKM.  

Kolejne odcinki podcastu Oliwskich opowieści z fotografią w tle pojawią się na YouTube i Spotify IKM jeszcze w 2023 roku.