Co Gdańsk będzie czytać w 2023 roku? O tym zadecydują nasi Czytelnicy i Czytelniczki. 

Swój głos na lekturę tegorocznej edycji GDAŃSK CZYTA można oddać na: 

„Nieczułość” Martyny Bundy 

albo na 

„Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer. 

Link do głosowania: https://forms.gle/oqY9wcvc8jXPyQ7eA

GDAŃSK CZYTA jest wydarzeniem w ramach popularnej, wywodzącej się z USA akcji „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania i dyskusji nad jedną, wybraną na dany rok książką. Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacer literacki, koncert podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin jej autora. 

I tura głosowania na lekturę na 2023 rok miała miejsce podczas wrześniowych Gdańskich Targów Książki, kiedy to goście wydarzenia wrzucali karty do głosowania do specjalnie przygotowanej przez bibliotekarzy urny na stoisku WiMBP w Gdańsku. 

II tura plebiscytu odbywa się online. Rozpocznie się 28.02.2023 o godz. 15:00 i potrwa do 14.03.2023 do godz. 15:00. Głosować będzie można na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a także na stronach partnerów wydarzenia: Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańska Miasta Literatury oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej. 

Tegoroczną odsłonę plebiscytu zainauguruje Prezydent Aleksandra Dulkiewicz podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 28.02.2023 o godz. 14:00 w Czytelni w Bibliotece Głównej (ul. Targ Rakowy 5/6). 

Patronat medialny nad akcją objęło „Zawsze Pomorze”. 

Instytut Kultury Miejskiej jest partnerem akcji.

„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy, obsypany świetnymi recenzjami oraz nagrodami (w tym Pomorską Nagrodą Literacką „Wiatr od morza”). Powieść o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w jej centrum one: Rozela i jej córki – Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu. Na podstawie powieści powstał bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów spektakl, który można oglądać w Teatrze Wybrzeże. 

„Gdańskie wspomnienia młodości” – barwny pamiętnik niezwykłej kobiety, gdańszczanki, matki słynnego filozofa i bystrej obserwatorki życia społecznego, której niezwykła osobowość przyciągała najbardziej znane postaci XVIII-wiecznego Gdańska. Bogaty materiał ilustracyjny towarzyszący tej pięknej opowieści o latach minionych tworzą ryciny autorstwa Daniela Chodowieckiego, przedstawiające dawny Gdańsk i jego mieszkańców. Smaczku dodaje fakt, że miejscem urodzenia autorki była kamienica, w której obecnie mieści się Biblioteka pod Żółwiem.