Podczas najbliższego pokazu „Miastoprojekcji” pochylimy się nad sposobami żywienia i konsekwencjami jakie nasze przyzwyczajenia mają dla otaczającego nas świata. Projekcja dokumentu „Krowa” wybitnej amerykańskiej reżyserki Andrei Arnold („American Honey”) i rozmowa z Weroniką Pochylską z Otwartych Klatek oraz Małgorzatą Muraszko z Gazety Wyborczej odbędzie się 15 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny.  

Za terminami „przemysł mięsny” i „zwierzęta hodowlane”, kryje się ogromne cierpienie istot czujących. Po filmie porozmawiamy z osobą, która od wielu lat walczy o to, by realia przedstawione w filmie stały się już tylko przeszłością. Weronika Pochylska ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki pomoże nam zrozumieć jak hodowla zwierząt przebiega w naszym otoczeniu i co możemy zrobić by doprowadzić do zmiany. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Muraszko. 

„Krowa”, 2019, prod. Wielka Brytnia, reż. Andrea Arnold 

Bohaterką filmu jest krowa Luma. Obserwujemy cykl jej życia i zanurzamy się w jej emocjach. Reżyserka skupia się na czystej obserwacji. Jedyne głosy, jakie docierają do naszych uszu, to komendy bezimiennych pracowników pewnej brytyjskiej farmy mlecznej, zagłuszane przez szczęk metalowych krat, zgrzyt maszyn i niskie, pełne trwogi muczenie krów. Widzimy, jak Luma jest wpychana do stalowej klamry do dojenia, a pajęcze mechaniczne dysze zasysane są do jej wymion. Gigantyczna konstrukcja przypominająca imadło zawiesza Lumę w powietrzu, dzięki czemu jej kopyta można przyciąć z chirurgiczną precyzją. Uczestniczymy w porodzie, po którym Luma łączy się ze swoim nowonarodzonym cielęciem zaledwie na kilka minut, a następnie każde z nich idzie osobno labiryntem wąskich przejść, od których nie ma ucieczki. W tym zmechanizowanym świecie życie Lumy sprowadzone zostaje do funkcji przedmiotu potrzebnego człowiekowi, który czeka nieuchronna śmierć. To pozbawione narracji filmowe studium życia Lumy jest próbą filozoficznego rozważenia losu i praw zwierząt hodowlanych, bezrefleksyjnie przez nas wykorzystywanych.  

(Opis za dystrybutorem) 

Uczestniczki rozmowy:  

Weronika Pochylska – od ponad 7 lat współtworzy Stowarzyszenie Otwarte Klatki, gdzie wspólnie z zespołem rozwijała m.in. kampanię RoślinnieJemy. Obecnie w Otwartych Klatkach wzmacnia głównie obszary kampanii i komunikacji. Wcześniej dziennikarka i menadżerka ds. marketingu (Polska Press, Trójmiasto.pl, Mediadem, Food Brand, Bezmięsny). Odpowiadała m.in. za nagłośnienie historii Ireny – ponad 90-letniej wegetarianki z gdańskiego domu seniora, która do spróbowania diety roślinnej inspirowała tysiące Polek i Polaków za pośrednictwem kluczowych mediów w kraju. 

Małgorzata Muraszko – Dziennikarka i redaktorka działu kultura „Gazety Wyborczej”, kulturoznawczyni. Szczególnie bliskie są jej muzyka popularna, literatura i film. Drugim filarem jej działalności i zainteresowań są kulinaria, które – podobnie jak kultura – łagodzą obyczaje.