Zapraszamy na marcowe spotkanie z cyklu non-fiction. Pretekstem do podjęcia tematu jest “kronika dorastania w ekstremalnych czasach wymagających ekstremalnych reakcji”, czyli książka Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu autorstwa Jarka Szubrychta. 22 marca o godz. 18.00 w IKM. 

„To okres buntu, przeminie”, „przejściowa faza, jak dorośnie to przejdzie”. Ale czy rzeczywiście z muzyki, której słucha się w młodości można wyrosnąć? Wystarczy przeczytać Skóra i ćwieki na wieki. Moją historię metalu Jarka Szubrychta, żeby wiedzieć, że z muzyki słuchanej w latach formacyjnych się nie wyrasta. Nawet jeśli zrzucisz skórę, glany odłożysz do szafy, koszulki z logotypami wylądują w pudle na strychu to muzyka i wszystko co z nią związane, zostawia trwały ślad w dorosłym życiu. Bo muzyka to nie tylko muzyka, to cały system wartości. Jakich? O tym opowiedzą Jarek Szubrycht i Sylwia Chutnik, a rozmowa toczyć się będzie wokół dwóch książek wydanych przez Czarne: Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu Jarka Szubrychta i Do przodu, dziewczyny! Prawdziwa historia rewolucji Riot Grrrl Sary Marcus.  

Na rozmowę z metalowym soundtrackiem w tle zapraszamy 22 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 

Jarosław Szubrycht – dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Twórca i redaktor naczelny magazynu o polskiej muzyce „Gazeta Magnetofonowa” (2015-2020). Prowadzi autorską audycję „Wszystko w sam raz” w Antyradiu. Publikował m.in. w „Polityce”, „Przekroju”, „Filmie” i obu wcieleniach „Machiny”, prowadził portale T-Mobile Music i Red Bull Muzyka oraz autorską audycję radiową w Off Radiu Kraków. Autor i tłumacz książek o tematyce muzycznej („Skóra i ćwieki na wieki. Moja historia metalu”) i biografii – m.in. Andrzeja Zauchy, Vadera, Slayera i Maryli Rodowicz. Przez lata w radzie programowej OFF Festivalu, obecnie współpracownik Mystic Festival. Autor tekstów piosenek, emerytowany wokalista metalowy, związany z grupą Lux Occulta. 

Sylwia Chutnik – doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). 

Rozmowę poprowadzi Małgorzata Muraszko – dziennikarka i redaktorka działu kultura „Gazety Wyborczej”, kulturoznawczyni. Szczególnie bliskie są jej muzyka popularna, literatura i film.