Wilki coraz częściej pojawiają się w lasach bliskich miastom, czy podchodzą pod osady ludzi. Skąd bierze się w nas strach przed wilkami? Jakie są ich zwyczaje i jaką pełnią funkcję w ekosystemie? O wilkach porozmawiamy z dr Maciejem Szewczykiem, który bada wilki w całej Europie Centralnej oraz na Pomorzu, Kamilą Kielar – podróżniczką, dziennikarką i fotografką. Rozmowę poprowadzi Joanna Wiśniowska. Spotkanie odbędzie się 24 marca o godz. 18.00 w IKM. Spotkanie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy.

Wychowaliśmy się na bajkach i historiach o złych wilkach, co ukształtowało nasz stosunek do tych zwierząt.  Wbrew temu, co się uważa, wilk jest gatunkiem drapieżnika, co do którego najmniej jest naukowo potwierdzonych doniesień o atakach na ludzi. Pojedyncze przypadki dotyczyły wilków, które zostały oswojone i uzależnione pokarmowo od człowieka. Ale atak dużego drapieżnika na człowieka zawsze „dobrze się klika”. Są też kręgi, którym bardzo zależy na nagonce na drapieżniki.  To grupy, które chcą, żeby zmieniono status prawny wilka z gatunku chronionego na łowny lub zwalczany, zupełnie ignorujące istotną rolę tych zwierząt w ekosystemach. Te środowiska podkręcają medialną histerię i są odpowiedzialne za tworzenie fake newsów. O tym, co to za grupy i dlaczego tak zależy im na nagonce na wilka porozmawiamy z podróżniczką i dziennikarką Kamilą Kielar, która specjalizuje się w północnej przyrodzie i tamtejszych zwierzętach oraz dr Maciejem Szewczykiem, badaczem wilków z Uniwersytetu Gdańskiego. 

Kamila Kielar, podróżniczka, dziennikarka, fotografka, mówczyni. Specjalizuje się w przyrodzie Północy, zwłaszcza niedźwiedziach. Nagrodzona m.in. Kolosem i nagrodą ,,National Geographic Traveler” w kategorii podróż roku. Pisze i fotografuje do magazynów przyrodniczych oraz reporterskich oraz prowadzi autorski podcast ,,Drzazgi świata”. 

Maciej Szewczyk, adiunkt na Wydziale Biologii na Uniwersytecie Gdańskim, bada wilki w całej Europie Centralnej oraz na Pomorzu, jest autorem licznych publikacji naukowych na ten temat. 

Joanna Wiśniowska, dziennikarka związana z Gazetą Wyborczą i Wysokimi Obcasami, publikowała m.in. w Tygodniku Powszechnym, Krytyce Politycznej, newonce.sport i magazynach Press oraz Kopalnia – Sztuka Futbolu. Specjalizuje się w tematach związanych z kobietami w sporcie oraz klimatem i środowiskiem. 

Spotkanie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy

Wydarzenie Facebookowe: https://fb.me/e/3kC9GlyFm