Teksty alternatywne, czyli deskrypcja przygotowana zgodnie z potrzebami osób z niepełnosprawnością wzroku, to wymóg ustawy o dostępności cyfrowe, zgodnie z którą posiadać muszą je wszystkie materiały graficzne umieszczane w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. 27 kwietnia zapraszamy na szkolenie, podczas którego dowiemy się jak spełnić wymagania ustawy. 

Zgodnie z ustawą o dostępności cyfrowej wszystkie materiały graficzne umieszczane w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych muszą mieć teksty alternatywne, czyli deskrypcję przygotowaną zgodnie z potrzebami osób z niepełnosprawnością wzroku. 

Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się jak spełnić wymagania ustawy, jak przygotować krótkie i treściwe teksty alternatywne, a także jak technicznie umieścić je w odpowiednich miejscach. Podczas części warsztatowej przygotują i omówią własne teksty alternatywne. 

Szkolenie poprowadzi Robert Więckowski z Fundacji Kultura bez Barier – specjalista ds. dostępności dla osób z niepełnosprawnością wzroku, od 2009 roku konsultant skryptów audiodeskrypcji przygotowywanych do filmów, spektakli teatralnych i wystaw muzealnych. Osoba niedowidząca, dziennikarz, redaktor, badacz audiodeskrypcji i sposobów udostępniania tekstów kultury osobom z niepełnosprawnością sensoryczną. Współautor „Zasad tworzenia audiodeskrypcji do dzieł audiowizualnych” i autor „Zasad tworzenia audiodeskrypcji do dzieł plastycznych” Fundacji Kultury bez Barier. Od 2011 roku prowadzi szkolenia z zakresu tworzenia audiodeskrypcji oraz obsługi osób z niepełnosprawnością wzroku. 

Kiedy: 27 kwietnia, godz. 10-15 

Gdzie: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 

Koszt udziału: 50 zł 

Obowiązują zapisy: evenea.pl

Warsztaty przeznaczone są dla osób pracujących w instytucjach i organizacjach kultury. Zastrzegamy sobie prawo do weryfikacji zgłoszeń pod tym kątem. 

Instytut Kultury Miejskiej może wystawić zaświadczenia o udziale w szkoleniu organizowanym przez instytucję wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod nr 2.22/00146/2021.