Zakończyło się głosowanie na lekturę tegorocznej edycji #gdańskczyta. Aż 70% głosujących zadecydowało, że bohaterką akcji będzie wielokrotnie nagradzana książka „Nieczułość” Martyny Bundy. To powieść opowiadająca o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

W tym roku gdańszczanie i gdańszczanki mogli wybierać lekturę roku spośród dwóch pozycji: „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer oraz „Nieczułość” Martyny Bundy.

I tura głosowania miała miejsce podczas ubiegłorocznych wrześniowych Gdańskich Targów Książki, kiedy to goście wydarzenia wrzucali karty do głosowania do specjalnie przygotowanej urny na stoisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. II tura plebiscytu odbyła się online. Została zainaugurowana przez Aleksandrę Dulkiewicz, prezydent Gdańskapodczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 lutego 2023 w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Pomiędzy 28 lutego a 14 marca można była głosować za pomocą formularza zamieszczonego na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a także na stronach partnerów wydarzenia: Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańsk Miasto Literatury oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej. „Nieczułość” była niekwestionowana faworytką w obu turach: w pierwszej 58% głosów, w drugiej 70% głosów dla laureatki.

„Nieczułość” Martyny Bundy

„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy, zbierający świetne recenzje oraz obsypany nagrodami – laureatka Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”, Gryfii, nominowana do Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia, z kolei francuski przekład otrzymał nagrodę czytelników La Grande Ourse,. Powieść opowiada o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w jej centrum one: Rozela i jej córki – Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu. Na podstawie powieści powstał spektakl w Teatrze Wybrzeże w reżyserii Leny Frankiewicz, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów, nagrodzony licznymi wyróżnieniami, między innymi Honorową Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego – Spektakl Roku 2021.

Martyna Bunda – autorka trzech książek. „Nieczułość” i „Kot niebieski” zostały przełożone na kilka języków obcych. „Nieczułość” została nagrodzona m. in „La Grande Ourse”, nagrodą francuskich czytelników. W Polsce zdobyła Gryfię, Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza i była nominowana do kilku innych ważnych nagród – „Nike”, Nagrody Gdynia, Nagrody Conrada. Druga książka była nominowana do Warszawskiej Nagrody Literackiej. Właśnie ukazała się najnowsza książka Martyny „Podwilcze”.

Bunda przez lata była autorką reportaży, potem kierowała Działem Krajowym w Tygodniku. Przez kilka lat była też komentatorką poranków w Tok Fm. W książkach regularnie wraca na Kaszuby, gdzie się wychowała (Kartuzy i okolice). Regularnie, w reportażach a potem książkach, wraca też do motywu podnoszenia się z najtrudniejszych doświadczeń. Ma siedem psów. Mieszka z rodziną na wsi pod Poznaniem.

GDAŃSK CZYTA jest wydarzeniem w ramach popularnej akcji wywodzącej się z USA „One City, One Book”. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek danego miasta do przeczytania i dyskusji nad jedną, wybraną na dany rok książką. Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huelle, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacery literackie, spektakl muzyczny z udziałem artystów Teatru Muzycznego w Gdyni podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin autora.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku – koordynator akcji „Gdańsk Czyta” planuje szereg wydarzeń związanych z promocją wybranej przez Czytelników książki. Kalendarium wydarzeń można śledzić na stronie WiMBP : wbpg.org.pl/gdansk-czyta-2023/

Więcej informacji udziela Zofia Tatarek, mail: zofia_tatarek@wbpg.org.pl, tel. 58 301-48-11 wew 224