NieKongres Animatorów i Animatorek Kultury to najważniejsze, ogólnopolskie spotkanie osób zajmujących się animacją kultury w swoich regionach. Tegorocznym motywem przewodnim NieKongresu jest kultura wrażliwa społecznie. Wrażliwa na zmiany zachodzące w społecznościach, z jakimi pracujemy, wrażliwa na pojawiające się nowe metody pracy oraz narzędzia cyfrowe, z których korzystamy.  

14-16 czerwca na terenach postoczniowych w Gdańsku spotka się kilkaset animatorów i animatorek z całej Polski. NieKongers przeznaczony jest dla praktyków i praktyczek oraz teoretyków i teoretyczek animacji kultury działających w instytucjach, organizacjach pozarządowych i na uczelniach.  

Na NieKongres zapraszamy wszystkie osoby, które chcą rozmawiać o roli animacji kultury, przyszłości zawodu animatora i byciu animatorem w szerszym kontekście społecznym. Chcemy się zebrać, poznać, porozmawiać. Planowane są dynamiczne sesje plenarne, praca w grupach roboczych, warsztaty i sesje otwarte. Odbędą się także spotkania z potencjalnymi grantodawcami w ramach NieTargów. 

NieKongres jest skierowany do tych, którzy szukają przestrzeni do dyskusji i refleksji na temat animacji kultury oraz chcą podjąć współpracę na rzecz jej rozwoju w Polsce. Uczestnictwo w NieKongresie jest bezpłatne, wszystkich uczestników i uczestniczki obowiązuje rejestracja, liczba miejsc jest ograniczona.  

Organizatorem NieKongresu w 2023 roku są Forum Kraków i Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Partnerzy to Gdański Archipelag Kultury i Fundacja RC.