Od 6 kwietnia do 20 maja producenci filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych mogą składać wnioski w drugiej edycji konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego. W tym roku pula wsparcia produkcji i scenariuszy (konkurs scenariuszowy ogłoszony zostanie niebawem) wynosi 1 mln złotych. Najważniejszym kryterium przyznania środków jest powiązanie filmów z Gdańskiem jako miejscem realizacji filmu, fabularnie czy przez udział twórców i przedsiębiorców z Gdańska. Operatorem Gdańskiego Funduszu Filmowego i działającej równolegle z nim Gdańskiej Komisji Filmowej jest Instytut Kultury Miejskiej. Informacje o konkursie: http://www.gdanskifunduszfilmowy.pl/. 

– To już rok, od kiedy Gdańsk ze swoim programem pojawił się na filmowej mapie Polski. W pilotażowej edycji Gdańskiego Funduszu Filmowego wpłynęło 18 wniosków. Wybraliśmy cztery produkcje i czekamy na ich efekty. Na tym jednak nie koniec. Rusza kolejny nabór i czekamy na następne pomysły, które będą pokazywały nasze miasto widziane okiem artystów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Wspierając produkcje filmowe wspieramy także gospodarkę miasta. Chcemy, aby filmy współtworzyli lokalni twórcy, a dofinansowania przeznaczane były m.in. na usługi gdańskich firm związanych z postprodukcją, charakteryzatorniami czy wynajmem sprzętu. 

W 2022 roku Gdańsk dołączył do grona regionalnych funduszy filmowych. To wyjście naprzeciw twórczyniom i twórcom filmowym i wsparcie wartościowych produkcji pokazujących Gdańsk. Głównym celem działania Gdańskiego Funduszu Filmowego jest animowanie lokalnej branży audiowizualnej, ukazanie różnorodności Gdańska i jego bogatych, unikalnych przestrzeni. Środki otrzymane przez producentów w ramach konkursu muszą zostać zainwestowane w Gdańsku w wymiarze 150% względem przyznanej kwoty dofinansowania. 

W pierwszej edycji konkursu dofinansowanie otrzymały produkcje fabularne, animowane i dokumentalne, których reżyserami są: Jan P. Matuszyński („Minghun”), Maciej Sobieszczański („Brat”), Łukasz Kacprowicz („Grand Banda”) i Agnieszka Zwiefka („Runa”). 

Filmy zgłoszone do konkursu podlegają czteroetapowej ocenie: formalnej, artystycznej, ekonomiczno-produkcyjnej oraz strategicznej (efektu regionalnego i promocyjnego). Ocena formalna dokonywana jest przez przedstawiciela Instytutu Kultury Miejskiej (operatora GFF). Oceny artystycznej dokonują eksperci i ekspertki z branży filmowej, ocenę ekonomiczną przeprowadza osoba doświadczona w produkcji filmowej. Oceny strategicznej pod względem ilości środków finansowych, które będą wydatkowane w Gdańsku w związku z realizacją projektu, stopnia zaangażowania w projekt firm i specjalistów z lokalnej branży, potencjału projektu, w szczególności potencjału promocyjnego dla Gdańska dokona Rada Programowa GFF. 

Równolegle z Gdańskim Funduszem Filmowym działanie rozpoczęła Gdańska Komisja Filmowa. Jej zadaniem jest wspieranie produkcji filmowych i telewizyjnych poprzez pomoc w sprawnym poruszaniu się po Gdańsku – od uzyskiwania wymaganych zezwoleń, wyszukiwania i dostępu do lokacji publicznych po wskazywanie lokalnych przedsiębiorców świadczących usługi z branży filmowej. GKF prowadzi katalog lokacji ukazujących filmowy potencjał miasta. Dzięki niemu producenci i skauci mogą sprawnie zapoznać się z obiektami, miejscami i plenerami, jakimi dysponuje Gdańsk.

Zapraszamy do śledzenia Gdańskiej Komisji Filmowej na Facebooku. 

Rada Programowa Gdańskiego Funduszu Filmowego pracuje w składzie: Paweł Orłowski – przewodniczący, przedstawiciel Prezydent Miasta Gdańska; Magdalena Renk-Grabowska – przedstawicielka Prezydent Miasta Gdańska; Agnieszka Owczarczak – przedstawicielka Rady Miasta Gdańska; Beata Dunajewska – przedstawicielka Rady Miasta Gdańska, Aleksandra Szymańska – przedstawicielka Operatora/Instytutu Kultury Miejskiej; Magdalena Sroka – przedstawicielka środowiska filmowego; prof. Marcin Adamczak – przedstawiciel środowiska filmowego; prof. Krzysztof Kornacki – przedstawiciel lokalnego środowiska filmowego.

Więcej informacji na temat Gdańskiego Funduszu Filmowego: https://gdanskifunduszfilmowy.pl, Gdańskiej Komisji Filmowej: https://gdanskfilmcommission.pl