19 kwietnia, w przeddzień otwarcia edycji dramatycznej Gdańskich Spotkań Literackich zapraszamy na pokaz filmu “Syndrom Hamleta”. To najnowszy polski film o wojnie w Ukrainie, który pokazuje być albo nie być tego kraju i jego mieszkańców. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Miastoprojekcje – zaczynamy o 18.00, wstęp jest bezpłatny. 

Dokument “Syndrom Hamleta” (reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 2022) przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Punktem wyjścia filmu są przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego Hamleta. Sfilmowane próby, w połączeniu z wejściem w prywatne życie bohaterów, tworzą poruszający portret pokolenia, które chce zmierzyć się z wojenną traumą i bolesną przeszłością. Film nagrodzony został na MFF Locarno i Krakowskim Festiwalu Filmowym.  

Po pokazie Marta Kowalska poprowadzi dyskusję, w której udział weźmie twórca teatru dokumentalnego Jakub Tabisz.  

Jakub Tabisz jest twórcą spektakli dokumentalnych Nowi, Kwarantanna oraz Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka i akcji performatywnej Bohater.dok. Dwukrotnie nominowany do Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w roku 2019 i 2021. Wyróżniony obecnością na liście 30 Kreatywnych Wrocławia 2021. Na co dzień pracuje w Instytucie Grotowskiego, gdzie koordynował festiwale „Scena ulicy”, „Kartoteka rozrzucona” oraz „Dziady. Recykling”. Kurator festiwalu Paragraf/Artykuł poświęconego teatrowi dokumentalnemu i stykowi sztuki z polityką i aktywizmem. Obecnie prowadzi projekt „Teatr na faktach”.