Z inicjatywy koordynatorek ds. dostępności w Europejskim Centrum Solidarności – Sylwii Bruny i w Instytucie Kultury Miejskiej – Moniki Masalon, została zawiązana w Trójmieście Lokalna Sieć Liderek i Liderów Dostępności. Spotkania odbywają się regularnie raz w miesiącu i są otwarte dla wszystkich osób, które zajmują się dostępnością w instytucjach kultury.  

Celem i kierunkiem działania grupy jest zwiększanie dostępności oferty kulturalnej trójmiejskich instytucji kultury z uwzględnieniem potrzeb osób ze stałymi i czasowymi niepełnosprawnościami, wzmacnianie kompetencji osób zajmujących się dostępnością i zwiększenie znaczenia dostępności w instytucjach kultury.  

Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się w ECS w marcu, obecne były przedstawicielki i przedstawiciele 12 instytucji: Muzeum Gdańska, Teatru Miniatura, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Teatru Szekspirowskiego, Opery Bałtyckiej, Gdańskiego Archipelagu Kultury, Hevelianum, Europejskiego Centrum Solidarności, Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Miasta Gdyni, Klubu ŻAK.  

Po raz drugi Liderzy i Liderki spotkali się 13 kwietnia w Instytucie Kultury Miejskiej. Obecne były osoby z 16 instytucji: Muzeum Gdańska, Narodowego Muzeum Morskiego, Biblioteki Gdynia, Teatru Wybrzeże, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Miejskiego Teatru Miniatura, Gdyńskiego Centrum Kultury, Hevelianum, Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni, Opery Bałtyckiej, Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Instytutu Kultury Miejskiej.  

Osoby zajmujące się dostępnością w instytucji kultury mogą dołączyć do tworzącej się Sieci. Więcej informacji pod adresami email: monika.masalon@ikm.gda.pl i s.bruna@ecs.gda.pl oraz na grupie na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/754442803029013.