„Dlaczego samochody stoją na chodniku?” – zapytał w drodze do przedszkola Julek, trzyletni syn Marty Żakowskiej, autorki Autoholizmu. Samochód jest symbolem dobrobytu, sukcesu i wolnej Polski, a motoryzacja jednym z najważniejszych elementów współczesnej kultury. Auta kształtują polską przestrzeń miejską oraz życia Polek i Polaków. Jak do tego doszło? Czy uda nam się wyleczyć z tego uzależnienia? Autorka książki Autoholizm wierzy, że tak. 26 kwietnia o godz. 18.00 Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się spotkanie z Martą Żakowską, które poprowadzi Michał Jamroż. 

W opisie książki przeczytamy: „Naszymi miastami rządzi samochodowy populizm, a jego chwytliwe slogany wsączają się w nasze serca jak spaliny w płuca. Samochody są obecne we wszystkich obszarach życia prywatnego i społecznego, choć mamy dowody, że niszczą nasze życie i zdrowie. Marta Żakowska diagnozuje problem i zachęca do podjęcia konkretnych działań, które mogą pomóc nam uwolnić polskie miasta od samochodowej tyranii i sprawić, by stały się przyjaźniejsze dla ludzi i planety.” 

– To mogłaby być kolejna książka o walce dwóch plemion. Marta Żakowska skutecznie wychodzi poza ten schemat. Zamiast ciągle analizować, co nas w tym temacie dzieli, woli się przyjrzeć temu, co nas łączy. A jest to wspólna, cywilizacyjna choroba – autoholizm. Jednym z kluczowych elementów w terapii uzależnień jest uświadomienie sobie problemu. Ta książka doskonale w tym pomaga – mówi Filip Springer. 

Autoholizm. Jak odstawić samochód w polskim mieście? Spotkanie z Martą Żakowską 

26 kwietnia, godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 

Wstęp wolny. 

— 

Marta Żakowska – antropolożka i badaczka miejska, koordynatorka Laboratorium Miasta Muzeum Warszawy. Autorka badań i tekstów poświęconych zrównoważonym przestrzeniom i wykluczeniom miejskim, publikowanych m.in. w Kulturze Popularnej, Architekturze Murator, Architektura&biznes, Magazynie Miasta, Przekroju, dwutygodniku, Polityce i Gazecie Wyborczej. Prowadzi autorskie seminaria na studiach Miasta i Metropolie IBPP i w School of Ideas SWPS. Współzałożycielka Magazynu Miasta i jego redaktorka naczelna w latach 2011-2022, inicjatorka Szkoły Architektury Społeczności SAS i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2014. Reprezentantka Polski w europejskiej grupie City Makers biorącej udział w procesie tworzenia nowej Europejskiej Agendy Miejskiej. 

Michał Jamroż – zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej Trójmiasto. Pisze o mobilności i urbanistyce próbując zmieniać otaczającą nas rzeczywistość. Od trzech lat realizuję projekt „Miasto jutra” podróżując po europejskich miastach w poszukiwaniu dobrych praktyk.