Zapraszamy na spotkanie literackie z pisarzem, poetą, eseistą, tłumaczem i dziennikarzem – Hervé Le Tellier. Rozmowa z francuskim autorem odędzie się 11 maja o godz. 18:30 w IKM.  Wydarzenie organizowane jest w ramach IV edycji projektu “Atelier littéraire”. 

Hervé Le Tellier to francuski pisarz, poetą, eseistą, tłumacz i dziennikarz. Studiował filozofię na Uniwersytecie w Nanterre oraz matematykę na École Normale Supérieure w Paryżu. Jest autorem wielu powieści, w tym m.in.”L’Anomalie” (Anomiale, 2020) oraz ” Toutes Le familles heureuses” (Wszystkie szczęśliwe rodziny, 2006). Przewodniczączy legendarnej, lecz wciąż istniejącej grupie literackiej OuLiPo (Warsztatu Literatury Potencjalnej) założonej przez pisarza Raymonda Queneau i matematyka François Le Lionnais w 1960 roku. Do grupy tej należeli między innymi Georges Perec, Harry Mathews czy Italo Calvino. 

“Anomalie” to jedna z najinteligentniejszych i najbardziej zabawnych współczesnych powieści. buduje wielki umowny świat: mamy tu kilka powieści w jednej, zabawę z gatunkami filmowymi i literackimi, puszczanie oka do netfliksowych seriali, a zarazem wyrafinowaną konstrukcję, w której piętrzą się intertekstualne poziomy. Hervé Le Tellier flirtuje z thrillerem i science fiction, elementy psychologicznej powieści obyczajowej godzi z surrealnymi, powieść szpiegowską przeplata z prawniczą. Autorowi faktycznie udało się niemożliwe: stworzył pozycję dla szerokiej publiczności, a zarazem dzieło, które zadowoli najbardziej wyrobionych czytelników. 

“Wszystkie szczęśliwe rodziny”(2023 r.) to z kolei autobiograficzna proza autora, z której dowiadujemy się jakie dzieciństwo miał twórca najpoczytniejszej powieści ostatnich lat. To książka w duchu Didiera Eribona i Annie Ernaux, tyle że à rebours (na opak), opowiada bowiem o dorastaniu we francuskiej wyższej klasie średniej. Czy burżuazyjne korzenie i arystokratyczne nazwisko potrafią lepiej człowieka wyposażyć? 

Obie pozycje wydane zostało przez wydawnictwo Filtry. 

Otwarte spotkanie z gdańskimi czytelnikami to część romanistycznego projektu „Atelier littéraire. Gdańsk”, który powstał w 2018 roku i polega na wymianie myśli między studentami polskich katedr studiów romanistycznych a wybitnymi pisarzami francuskimi. 

Spotkanie poprowadzi Bénédicte MEZEIX – redaktor naczelna epetitjournal.com/Varsovie

Rozmowa tłumaczona będzie z języka francuskiego na język polski.  

Otwarte spotkanie z gdańskimi czytelnikami to część romanistycznego projektu „Atelier littéraire. Gdańsk”, który powstał w 2018 roku i polega na wymianie myśli między studentami polskich katedr studiów romanistycznych a wybitnymi pisarzami francuskimi. Realizuje go Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego. Wizytę Hervé Le Tellier w Polsce organizuje Instytut Francuski w Polsce. Spotkanie w Gdańsku wspiera Samorząd Województwa Pomorskiego. Instytut Kultury Miejskiej jest partnerem wydarzenia.