Podczas majowego wykładu Akademii Gdańska Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka, na przykładzie mało znanych fotografii Stanisława Filiberta-Fleury czy Henryka Sylwestrowicza, z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, przybliży zmieniające się sposoby opisu i obrazowania osób zwierzęcych od XIX wieku do XX wieku. Spotkanie odbędzie się 23 maja o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. Wstęp wolny.  

– Fotografia zwierząt rozpoczyna się wraz z historia medium w 1839 roku, nie jest więc niczym nowym, iż miłośnicy zwierząt uwielbiają uwieczniać ich wizerunki w swoich zapiskach wizualnych czy to w cyfrowej galerii telefonu, czy w poście w mediach społecznościowych. W 2015 roku było około 6,5 biliona fotografii kotów online. Oznacza się nimi posty dla uwagi, niektórzy swoje zdjęcia profilowe wypełniają portretem ulubionego pupila z rodziny innej niż homo-sapiens, ustępując mniej lub bardziej świadomie miejsca gatunkom podporządkowanym. Czy to sygnał epoki posthumanizmu? Czy zmiana stosunku do zwierząt wiąże się ze zmianą kondycji współczesnego człowieka? – zastanawia się Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.  

Olga Tokarczuk w swojej twórczości stosuje określenia istota ludzka i istota nieludzka, dla zaprzestania przedmiotowego opisu i co za tym idzie wyzysku zwierząt. Podobnych manifestacji dokonują artyści i artystki wizualne m.in. Tatiana Czekalska i Leszek Golec. Fotografia jako świadectwo ciekawie przekazuje tą transformującą się relację.  

— 

Akademia Gdańska. Osoby zwierzęce w fotografii XIX i XX wieku ze zbiorów Gdańskiej Galerii Fotografii. Wykład Małgorzaty Taraszkiewicz-Zwolickiej 

Data: 23 maja, godz. 18.00 

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40 

Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, animatorka wydarzeń kulturalnych, z wykształcenia fotografka, muzealniczka. Od 2009 roku kieruje Gdańską Galerią Fotografii, która jest częścią Muzeum Narodowego w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Absolwentka muzealnictwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Liceum Plastycznego w Gdyni Orłowie.