Masz 15-19 lata i chciałbyś i chciałabyś spróbować wyrażać swoje emocje, marzenia i fantazje poprzez sztukę, poznać nowych ludzi i współtworzyć spektakl taneczno-teatralny? Dołącz do tworzącej się grupy młodych osób, które wspólnie z doświadczonymi artystkami zajmującymi się teatrem, tańcem i filmem zajmą się reżyserią, scenariuszem, choreografią, scenografią, produkcją czy kostiumami. Nabór trwa do 10 lipca, spotkania odbywać się będą w sierpniu, a premiera wydarzenia odbędzie się w drugiej połowie września. Udział jest bezpłatny!

– Działania włączające młodzież są jednym z priorytetów Instytutu Kultury Miejskiej w perspektywie przenosin do nowej siedziby – Kunsztu Wodnego. Chcemy by była otwartą, bezpieczną, dostępną przestrzenią, w której młode osoby będą mogły swobodnie spotykać się, wymieniać doświadczeniami, tworzyć i uczestniczyć w wydarzeniach. Targ Rakowy, dzięki zrealizowanych na nim inwestycjom jest nową publiczną przestrzenią Gdańska, w której młodzi ludzie odnaleźli swoje miejsce, licznie je odwiedzają. Dla nas to ogromny potencjał i szansa dotarcia do nowej, kluczowej dla przyszłości miasta publiczności – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej.  

Pierwsze warsztaty już za nami. Podczas ferii zimowych grupa młodych osób stworzyła teledysk do piosenki zespołu Nanga „Jak dinozaury”. Koncepcja, montaż i scenariusz została wymyślona przez nich pod kierownictwem Magdy Mosiewicz. Teledysk można zobaczyć na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=xbDyn8Z6nmU.  

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza osoby w wieku 15-19 lat do włączenia się w powstawanie spektaklu/wydarzenia, którego tytuł, koncepcję, scenariusz, choreografię, muzykę wymyślą razem z doświadczonymi ekspertkami: Agatą Siwiak – kuratorką i producentką projektów teatralnych, Jolą Janiczak – dramatopisarką i dramaturżką, Magdą Mosiewicz – reżyserką̨ filmów i krótkich form dokumentalnych oraz Magdą Jędrą – tancerką, choreografką, pedagożką związaną z trójmiejską̨ sceną tańca.  

To, co powstanie z pomysłów zaangażowanych osób może być chropowate, dziwne, szalone. Ważne, by było oryginalne, autorskie, prawdziwie od młodych. Udział w spotkaniach jest bezpłatny i dobrowolny. Można włączyć się w jego tworzenie na każdym etapie.  

Terminy spotkań #tytułwymyślimyrazem 

  • 14-30 sierpnia w godz. 10.00 – 14.00 (bez weekendów) 
  • dwa spotkania w pierwszej połowie września 
  • premiera: dwa wydarzenia w drugiej połowie września 

Zgłoszenia odbywają się przez formularz online: https://forms.office.com/e/QJrKKAm5pH.

Kuratorka: Agata Siwiak  

Kontakt: Basia Swadzyniak (663 872 016, barbara.swadzyniak@ikm.gda.pl) i Ula Żebrowska (506 295 600, urszula.zebrowska@ikm.gda.pl).   

Ekspertki prowadzące pracę warsztatową

Jola Janiczak – absolwentka psychologii na UJ, dramatopisarka i dramaturżka. Laureatka Paszportu Polityki 2013 w kategorii „Teatr” (wraz ze Wiktorem Rubinem) oraz dwukrotna laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (2016, 2020). W teatrze interesuje ją przede wszystkim perspektywa feministyczna, herstoria i ciało jako nośnik kulturowych znaczeń. 

Magda Mosiewicz – absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. Jest reżyserką filmów i krótkich form dokumentalnych oraz współtwórcą spektakli i wideo. W 2021 r. Mosiewicz współtworzyła wraz z reżyserem Jakubem Skrzywankiem przedstawienie z udziałem młodzieży pt. „Autokorekta” w TR Warszawa w ramach programu Instytutu Teatralnego „Teatr i Szkoła”. Prowadziła warsztaty z młodzieżą, m.in. dla Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych ę, Instytutu Kultury Miejskiej, Fundacji Zaczyn, Assitej Polska.  

Magda Jędra – tancerka, choreografka, pedagożka związana z trójmiejską sceną tańca i współpracująca z warszawskimi twórcami. Spektakle, w których brała udział były prezentowane m.in. na festiwalu Aerowaves Spring Forward w Umea oraz na Edinburgh Fringe Festival. W swojej pracy posługuje się różnorodnymi stylistykami i technikami tańca – od tańca współczesnego po improwizację. Jędra jest także doświadczoną pedagożką tańca – od 1999 r. prowadzi warsztaty, między innymi z nastolatkami.  

Agata Siwiak – artywistka, kuratorka i producentka projektów teatralnych i interdyscyplinarnych, doktora nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka (UAM). W latach 2016-2021 dyrektorka artystyczna festiwalu i programu rezydencyjnego „Bliscy Nieznajomi” w Teatrze Polskim w Poznaniu. W 2018 laureatka I nagrody w kategorii „Instytucje artystyczne i muzea” w ramach Warszawskiej Nagrody Edukacji Artystycznej za autorski program edukacyjno-artystyczny „RePrezentacje. Nowa edukacja”, który realizowała w ramach I edycji Biennale Warszawa. Autorka i kuratorka realizowanego w latach 2012-2014 dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego programu społeczno-artystycznego Wielkopolska: Rewolucje, za który dostała nominację do „Paszportu Polityki”. Wcześniej była także m.in. dyrektorka artystyczną Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi i Forum Teatru baz@rt w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. 

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2023 jest Instytut Kultury Miejskiej.