Zapraszamy na wykład Małgorzaty Paszylka-Glaza z cyklu Akademia Gdańska! Razem z prelegentką zajrzymy do pracowni trzech artystów. Spotkanie odbędzie się we wtorek 13 czerwca o godz. 18.00.

Pracownia Artysty to nie tylko miejsce, w którym pracuje artysta. To przede wszystkim miejsce, w którym powstaje dzieło sztuki, to miejsce, w którym materializują się emocje, poglądy i uczucia. To miejsce, w którym nawet nie powstaje a rodzi się coś, co przez jednym będzie określane jako piękne, zachwycające, fascynujące, przed drugich – jako przełomowe, nowatorskie, rewolucyjne a jeszcze przez innych jako coś uniwersalnego i mającego wymiar wieczny.

Wykład będzie opowieścią o pracowniach trzech Artystów, z którymi miałam wielką przyjemność współpracować przy organizacji wystaw w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Ci trzej Artyści to: Maxim Kantor (pracownia w Anglii, w Oksfordzie, przy Pembroke College oraz we Francji na wyspie Ile de Re w małej miejscowości La Couarde sur Mer), Abdulqader Al Rais (bogata pracownia w domu w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) i Bob-Nosa Uwagboe (pracownia „The Protest Art Studio w Lagos w Nigerii). Pracownie artystyczne to nie tylko miejsce tworzenia sztuki. To znacznie coś więcej. To mikrokosmos, który pozwala lepiej nie tylko poznać sztukę Artysty, ale przede wszystkim pełniej ją zrozumieć a przede wszystkim poczuć. W moim przypadku to również historia podziwu i przyjaźni – zapowiada Prelegentka.

Małgorzata Paszylka-Glaza – historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, nauczyciel akademicki, managerka artystów i prezeska Fundacji TRANSIT ARTIST FOUNDATION. Autorka artykułów z zakresu sztuki.

Wykład odbędzie się we wtorek 13 czerwca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Tługi Targ 39/40.