Instytut Kultury Miejskiej jest partnerem europejskie platformy poetyckiej Versopolis. Celem programu jest prezentacja autorów i autorek podczas najważniejszych wydarzeń literackich w krajach Europy oraz publikacja tomów poetyckich w trójjęzycznych wydaniach. Radosław Jurczak (ur. 1995) jest reprezentantem Polski podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Poezji w Rotterdamie.  

Radosław Jurczak nie tylko pisze wiersze, pracuje również jako inżynier rozwijając sztuczną inteligencję maszyn. Jest także filozofem i matematykiem. Jurczak ma na swoim koncie dwa wielokrotnie nagradzane zbiory: „Pamięć zewnętrzna” i „Książki niderlandzkie”, za które otrzymał m.in. Warszawską Nagrodę Literacką, Nagrodę Poetycką Silesius i Nagrodę Bierezina. Mimo że dużo pracuje z maszynami, jego wiersze są w większości poświęcone naturze: w jednej z recenzji jego debiut został uznany za „najsilniejszy eko-poetycki gest ostatniej dekady. Jego twórczość jest krytyczna i ostra, ale także beztroska i humorystyczna”. 

Poeta weźmie udział w otwarciu festiwalu w Rotterdamie, czytaniu wyboru wierszy wydanego w ramach wydarzenia oraz rozmowie „Soft machines poetry and AI” – „Poezja maszyn i sztuczna inteligencja”.  

Więcej informacji o programie: https://www.poetryinternational.com/en/

Radosław Jurczak, Google Glass 

: a teraz jesteś przezroczysty jak Internet 

jak wyszukiwarka czytelny jak szkło) 

A coś jest przyłożone do korzenia chociaż 

być może nie siekiera z pewnością nie korzeń 

A coś jest przyłożone i każde twoje lustro 

gdziekolwiek ma korzenie nie wierzy już w odbicia 

A coś jest przyłożone jeżeli są korzenie 

to one o tym wiedzą: zgubiłeś się wśród luster 

więc nie pomnażaj odbić bo skąd wiesz które mrugnie 

(w prawym górnym rogu rozsuwa się światło 

epifania systemu: popatrz tyle ikon 

Więcej informacji oraz wierszy Radosława Jurczaka znajduje się na platformie Versopolis: https://www.versopolis.com/poet/251/radoslaw-jurczak/.  

Versopolis to ambitny europejski projekt poetycki, który od 2015 roku zrzesza już 31 krajów i festiwali poetyckich, w tym festiwal Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Versopolis ma na celu promowanie europejskiej wymiany obiecujących talentów poetyckich i rozwój platformy cyfrowej, na której może poznać poetów i festiwale poetyckie z różnych europejskich krajów Państwa. Jak na razie Versopolis promuje blisko 380 europejskich obiecujących poetów i ich poezję pod hasłem „tam, gdzie żyje poezja” (eng. „where the poetry lives”).